Backkamera på mc?

Om du inte har något emot något bredare profil på hojen så finns det spegel-extenders. Har det på min hoj, har inga problem att se allt bakom mig via speglarna. Även bra sikt rakt bakom mig.
 
Idén är ju faktiskt inte dålig, tyvärr tror jag inte man ser så mycket i en display i strålande solsken, alla som kört Hayabusa vet vad jag menar.
Eller Ducce.

Om.....

Man behöver SPEGLAR (alt, gud förbjude,, BACK KAMERA)

så kör man för sakta PuNgt !!!!



Alternativt Byt fordon ..Sopbil borde passa:fakta
 
Såna som du, SSDD, vill jag helst inte möta i trafiken. Jag förstår absolut tjusningen med att köra fort, men man måste banne mig respektera dem som väljer att inte göra det!

Det blir nog en annan hoj till att börja med (och nej, det är absolut inte på grund av att jag tycker att speglarna ger dålig sikt bakåt), så får vi se om jag känner mig mer nöjd med speglarna på nya hojen. Annars blir nog första steget att byta speglar.

Någon som har en fin Yamaha TDM 850 / 900 till salu? ;)
 
Nu har jag inte läst hela tråden men om någon är intresserad av att prova har jag en ny backkamera liggandes som jag tänkte sätta på skåpbilen, men det har inte blivit av.
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top