Backkamera på mc?

Om du inte har något emot något bredare profil på hojen så finns det spegel-extenders. Har det på min hoj, har inga problem att se allt bakom mig via speglarna. Även bra sikt rakt bakom mig.
 
Idén är ju faktiskt inte dålig, tyvärr tror jag inte man ser så mycket i en display i strålande solsken, alla som kört Hayabusa vet vad jag menar.
Eller Ducce.

Om.....

Man behöver SPEGLAR (alt, gud förbjude,, BACK KAMERA)

så kör man för sakta PuNgt !!!!



Alternativt Byt fordon ..Sopbil borde passa:fakta
 
Såna som du, SSDD, vill jag helst inte möta i trafiken. Jag förstår absolut tjusningen med att köra fort, men man måste banne mig respektera dem som väljer att inte göra det!

Det blir nog en annan hoj till att börja med (och nej, det är absolut inte på grund av att jag tycker att speglarna ger dålig sikt bakåt), så får vi se om jag känner mig mer nöjd med speglarna på nya hojen. Annars blir nog första steget att byta speglar.

Någon som har en fin Yamaha TDM 850 / 900 till salu? ;)
 
Nu har jag inte läst hela tråden men om någon är intresserad av att prova har jag en ny backkamera liggandes som jag tänkte sätta på skåpbilen, men det har inte blivit av.
 
*/ ?>
Nyheter
Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

Back
Top