Böteslapp ?

Karhu skrev:
2279940 har hört att snut hojjarna själv klart bilarna (inte alla) kan ta din hastighet när dom möter dig me :va blir rädd när mna hör sånt sant lr nån som vet :confused:
Hum, jag tror inte de gör det i Sverige faktiskt, även om de säkert skulle kunna med sin utrustning. I Finland däremot kan vilken rosthög du möter som helst mäta dig vad jag har förstått. Tydligen så får de mäta mötande och de gillar att köpa gamla skruttbilar för att göra det.
 
fleshgear skrev:
2279026 harry haffa hade garanterat ingen uppmätt hastighet på dig ofta stoppar dom folk och säger det gick lite fort det där och nästan alla blir rädda och erkänner och då får dom böter det man ska göra är att alltid neka

Äh, jag hade begärt att få se en mätning så att jag får en kalibrering av min mätare :hihi
(min visar fel men jag har inte en susning om hur mkt...)
 
FUBAR skrev:
:arsele

GeFeldz skrev:
2280012 Hum, jag tror inte de gör det i Sverige faktiskt, även om de säkert skulle kunna med sin utrustning. I Finland däremot kan vilken rosthög du möter som helst mäta dig vad jag har förstått. Tydligen så får de mäta mötande och de gillar att köpa gamla skruttbilar för att göra det.

oki hörde grannen berätta att hanns polare loosa kortet så här i sverige läskigt de där står på bromsen hela tiden nu för tiden sliter på bromsarna haha
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top