Böja L-profil/vinkelstång, stål 25x25mm 3 eller 4mm tjocklek

HayabusaMan

Gudomlig sporthojare
Gick med
26 Aug 2012
Ort
Dalarna
Hoj
Hayabusa Gen 1, Turbo
Tänkte försöka tillverka ett par stag i ovanstående format och metall och göra kanske 20-30 graders skarp böj. Går det fint att glödga det och böja i skruvstädet med en sån där minibrännare?

Ska man satsa på att bocka innåt eller utåt? Borde bli finast böj utåt förmodar jag?

Har ingen gassvets eller erfarenhet osv...
 
Last edited:
Jag skulle kapa ur en bit bocka, svetsa och slipa svetsen, alt lägga in en bit och svetsa beroende på åt vilket håll man bockat.

Kan möjligtvis gå att böja men då ska du ha nåt rejält att värma med, gassvets med stort munstycke eller en riktigt stor gasolbrännare och då är det nog lättare att böja så man sträcker metallen men problemet blir väl att få en skarp bock då värmen lär sprida sig så det blir svårt att böja kontrollerat. En mjuk böj är nog lättare att få till om man värmer.
 
Jag skulle kapa ur en bit bocka.

Ja detta är det lättaste sättet, då behöver du inte ens värma, kanske inte heller att svetsning är nödvändigt beroende på vad du skall ha staget till, men att få dit en liten svets är bara att åka till närmaste verkstad om du inte har egen svets. att böja åt andra hållet och lägga i en bit funkar ju också men är liite pilligare.
 
Precis glömde skriva att om man kapar ur eller lägger i en bit vid bockningen av vinkeljärnet så kan man kallbocka i skruvstycket om det är 3-4 mm tjockt.

Undra hur stort munstycke det finns till den där jula brännaren, man måste ju värma rejält om man ska bocka 3-4 mm för att få vinkeljärnet böjt i sidled så jag tror att gasen också fort kan ta slut på jula brännaren. Jag skulle nog ha 500l munstycket till gassvetsen om jag skulle värma nåt liknande.
 
Du kan säkert böja L-profilen med du kommer deformera den och rejält försvaga den.
Som i inlägg ovan, så är det nog bäst att såga ur lite material, böja och svetsa ihop. ( om det skall bli bra)
:tummenupp
 
*/ ?>
Nyheter
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Back
Top