Båge på bolaget gav skattesmäll

asdf

rastafari
Gick med
12 Jun 2008
Ort
Luleå/Oslo
Hoj
EXC 450 -06 *Såld* 660 SMC -05 *Såld* FS650 -08 *Såld* EXC 525 -06
Driftiga personer i all ära, men när man väl åker dit är det bara att bita i det sura äpplet... bortförklaringar som motorcyklarna fungerar representativt för företaget samt att många kontakter knyts i samband med tävlingar håller nog inte riktigt för ett företag som pysslar med olja och kol. Om det nu inte rör sig om motorcykelolja men det tvivlar jag på.

http://di.se/Default.aspx?sr=6&tr=281746&rlt=1&pid=221806__ArticlePageProvider&epslanguage=sv
 
Han hade ett dåligt upplägg. Därför gick det åt skogen. För vad har segling med bilar att göra?
http://www.volvooceanrace.com/
Han valde fel sport. Segling hade varit bättre. I varje fall i "Den korrupta staden, känd från TV" där det också finns de på skatteverket som har båt. Vilket säkert underlättar. :D
 
Last edited:
Verkar vara ganska vanligt. Funkar väl oftast tills det blir revision eller dylikt?

Ett annat sätt att komma undan skatter osv är väl att helt enkelt kasta intäktskvitton och stoppa pengarna direkt i fickan. Mer framtid i det, är man ihärdig och går in i det med entusiasm så brukar det generera gratis mat och boende efter några år.


På tal om avdrag motorcykel. Inte många som känner till det men, scootrar för att användas tex för kundbesök är avdragsgilla i ett företag.
 
Är det inte lite väl naivt att tro att man kan dra sin icke vinstgivande hobbyverksamhet på sitt bolag.
Racingåkning kan väl aldrig vara avdragsgillt såvida man inte driver ett banåkningsevent eller MC Butik och lånar sina grejer från företaget och kvittar förluster mot vinster?
 
*/ ?>
Nyheter
BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Back
Top