Bästa lyxchipsen?

Chips är friterad potatis så orka fjompa med extra dyra chips från saluhallen så länge som man ser till att köpa chips vars kryddblandning inte är fullproppad med natriumglutamat.

Estrella Grillchips FTW!
...Skall det kännas mer rustikt duger Lantchips med Dill & Gräslök bra. (Lantchips med gräddfil innehåller glutamat)

Vi är alla olika, själv tycker jag det är stor skillnad på olika chips. Är nog inte ensam om det heller ;-)
 
Av de dyrare varianterna så kan jag rekommendera Kettle Sea Salt & Vinegar chips. Är väl den smaken jag är beredd att betala extra för. Annars så har ju Kettle flera sorter även om jag inte testat alla.

Gillar också Kettle, känns som att det är lite mer tuggmotstånd och smak.
 
Tjöp fritös och börja göra själv?
Jag gjorde ett tag tills jag tröttnade. ;)

Orka ;-)

Pringlesvarianten bör undvikas.
Hårt processad stärkelse är lättare för kroppen att ta upp.
Kims är smaskigast.
Mot Danmark!

Vilka är Kims? Finns de bara i DanmarK?



Bjärechips sourcream & onion är perfektion i påsform!

Jag har inte testat dem ännu, men ska definitivt göra det inom kort. Tack för tips.

Diskuterade detta hemma och skulle precis till att skriva vad vi kommit fram till när jag gjordes uppmärksam på denna tråden på ett helt annat forum. Efter sådan korspostning känner man sig inte riktigt bekväm som sporthojare och lämnar därmed ämnet orört:tummenupp.
http://www.familjeliv.se/Forum-22-72/m66019560.html

Finns ju inget renodlat forum för chips tyvärr. Synd att du inte vill tipsa.
 
Så dags nu, när jag nyss kommit hem från Helsingborg.
Skall leta i ICAbutikerna här hemma.
Kan ju börja äta sånt skit nu när både fötter och knän verkar ha läkt (någorlunda).

Jag har köpt dem både på ICA i Hbg och Perstorp så det finns en chans att de finns överallt. :)
 
"Minst onyttiga chipsen"...... vart är vårt samhälle på väg egentligen? Nu går jag och öppnar en påse OLW sourcream och gör massa vitlöksdip och öppnar en 2 liters cola så klar jag mig över dagen!
 
...men ICAs är faktiskt bättre!
Jag var tvungen att testa ICA efter ditt inlägg och jag måste säga att de faktiskt är riktigt bra. Lite tjockare och krunchigare än Estrellas.. Kan inte avgöra vilken som är bäst av dem då de "kvalités&smakmässigt" når lika långt utan det är snarare så att humöret kommer avgöra vilka det får bli. ICAs kommer göra sig bäst när man skall ha dip till då de som sagt är lite robustare så man slipper knäckta chips i dippen..
 
Jädrans. Här finns experter vill jag lova. :)

Chips är bara gott när man hungrig. Då kan jag floska i sig. Känner mig flottig som fan. Å så vill jag inte ha skiten på ett par månader.

Däremot är nötter i alla former välkomna nästan jämt.
 
Jädrans. Här finns experter vill jag lova. :)

Chips är bara gott när man hungrig. Då kan jag floska i sig. Känner mig flottig som fan. Å så vill jag inte ha skiten på ett par månader.

Däremot är nötter i alla former välkomna nästan jämt.

Chilinötter (OLW) med jävligt mycket öl. :fakta
 
*/ ?>
Nyheter
KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Back
Top