Volvo går fetbort, ingen av oss gillar dom.
Alla andra felhjulsdrivna bilar går också fetbort, ingen av dom kan häva en sladd, eller uppskatta det roliga i en, så bilen ska vara framhjulsdriven, eller fyrhjulsdriven.
Hmm, så man måste gilla bilen också alltså? 945:an är ju bättre på alla vis även om Audin är bra, därav skrev jag om just den. Jag gillar inte heller bilen och skulle aldrig köpa en till annat än som "byggbil", men den är ju perfekt för en alpresa.
Det handlar inte om att sladda och ha skoj utan att ha en bil som tar sig upp för backarna. En fwd är ju inte optimalt, om du inte ska BACKA upp för backarna. De sladdar inte om du inte provocerar dem, svårare än så är det ju inte.
Jag åkte omkring i Lillehammers backar med en V70 och det var inte upphetsande kan jag säga, trots antispinn och allt vad det heter. 2ggr fick jag ta fart för att ta mig upp från parkeringen vid stugan medan grannens Merca smög upp utan problem.
Men ska de trots allt köpa en Audi så är det ju bara att handla då de brukar hålla ihop utan större problem, men som sagt så är de ju inte optimala för vinterbackarna istället.
Fyfan, jag trodde ALDRIG att jag skulle rekommendera en Volvo någon gång men till stubbrace och detta så är de ju perfekta