Att räta ut en böjd ZX-7

Nu så! Där gick pandemiprojektet i mål!? I helgen paraderade jag på Classic TT.
Så från detta:
20210218_213946.jpg
till detta:
20220902_084857.jpg

En classic superbike återbördad till sitt rätta habitat.:hjälm

Provåket gick över förväntan. Hajfenan höll på att ramla av, justera växelpedal och justera fjädring. Kylaren var tokigt effektiv. Slutade med att jag i stort hade tejpat hela fonten för att få upp tempen. Det var väl vad skruvandet bestod i.

I övrigt var det bara leenden. Glatt överaskad över hur snabbstyrd den blev. Går bra i hela registret. Och låter lite arg sådär. Blev så lätt i framänden på rakan när jag växlade så det. blev styrfladder innan jag rattat åt styrdämpare:yoparty
Blev ju inga fantomtider så. Ny cykel, blandade förhållanden från kallt och blött till varmt och gott. Kört både slicks och regndäck. Ett bra generaltest iaf. Skall man bli mittfältare i Classic SBK så har jag nog kvar lite justering av fjädring. Men inget stort.

20220903_102803.jpg
received_471471924634922.jpeg

Så till året är planen att åka en del och vänja mig med hojen och förhoppningsvis någon tävling.
 
Kul bygge att följa ! :bow
Planer för 2023 ?
/ Peter
Gissar den får bli arbetshästen nästa år. Behöver lära mig hojen. Så någon tävling i Classic SBK och diverse träning eller bandagar blir det. Har åkt så mycket RVF400 så jag är inte van med större, tyngre och starkare cykel. Men 400:an kommer vara sjukskriven nästa år ser det ut som....den råkade ut för misshandel av ägaren....:brinnerup
 
Nyheter
Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Back
Top