Att betala för bilder

Hur ser du på betalning för bilder?


  • Antal röstningar
    0
Får man såna här grymma bilder på Knutstorp:
sh8.jpg

HELT UNDERBAR!
:tuttar
Kan man köpa en bild fast det inte föreställer en själv?

Skulle andan falla på så skulle jag betala för en bild - Problemet är att dagens ungjävlar lärt sig att allt är gratis och att det bara är att ta för sig...

GöR så här: Lägg in reklam i varje bild, fixa avtal med cocacola, så får fotografen pengar för varje levererad bild och kunden behöver inte betala något - typ tv3 (fast då skulle 4/5delar av bilden vara täckt av reklam)
 
Har du inte läst om alla klotningar i fotokurvan? Klart intresset för bestshootindakörvlebultPSknäskrapSM är av intresse :D

Jo självklart har jag läst om dessa krascher. Men att folk betalar för dylika bilder var en nyhet för mig.

Detta blir ju tamme fan bara mer och mer komiskt!

HUR TÄNKER FOLK!?

"Jag betalar en fotograf för att han ska fota och publicera bilder på mig när jag kör olagligt!"

Ett EEG på dessa individer måste ju påminna om Linus på linjen! :rofl
 
Problemet är att dagens ungjävlar lärt sig att allt är gratis och att det bara är att ta för sig...

Skulle väll vilja påstå att dagen ungjävlar har en mobilkamera med fullt duglig kvalité för att stilla de största behovet. och den är alltid med när något rickigt extra ordinärt händer.
Visst skulle jag betala för bilderna om jag själv ringt en fotograf och bett honom ta bilder på mig vid ett specifikt tillfälle men annars så är de ju han som utövar sin hobby.

Detta påminner mig om min vän som hade en fotografperiod när han slängde ut 20k på kamera utrustning och trodde han skulle tjäna pengar. jobben hopade sig inte direkt. jag och tjejen skulle på bal! och åka häfftig bil han fråga om han fick ta lite bilder visst sa vi. efteråt vill han ha pröjs för bilderna :dummer (hybris) haha vad sur han blev när vi inte ville ha dem utan nöjde oss bra med vanliga Svensson kamera bilderna.
 
"Jag betalar en fotograf för att han ska fota och publicera bilder på mig när jag kör olagligt!"

Nja fast eftersom du förmodligen kör som en kratta (likt mig själv) och inte vill ha bildbevis på det är ju en sak. Om Kalle gashäng blir fotad när han är ute o åker och det blir en clean bild så är det väl inte konstigare med det än att någon vill ha en banbild eller att du köper fotona tagna på ålandskryssningen ;)

Sen går inte en motorcykel fortare än 70km/h i en kurva, det har jag läst på zatzy så något olagligt framförande handlar det inte om :mattias
 
Jag tror potentialen för att kränga bilder är betydligt större med ett seriöst upplägg, och kanske samarbete med de stora banåka'-arrangörerna....än att stå på bulten och harva.

Men det är vad jag tror det...

Tror exakt samma.

Bra betalningsmetoder och ordentliga möjligheter att förhandsgranska bilderna på en seriös och väluppdaterad hemsida tror jag är grunden för en återkommande kundkrets inom fotografering.

Att bara smälla upp ett flash-galleri på 5 minuter med 700 bilder varav 650 är rent skräp (dålig skärpa, dubbletter mm) sen förvänta sig att folk kommer köpa bilderna är humor.

Kunden ska veta var bilderna finns, och att bilderna finns (fotografen ska alltid vara på plats vid bandagar). Tror det är betydligt bättre som fotograf att lägga massa tid på en bana än åka runt och fotografera lite varstans i trafiken.

Hittar kunden bra bilder på samma sida två-tre gånger sätter sig webbadressen i huvudet.
 
Ser jag en bild på internet snor jag den vare sig den som tagit den vill ha betalt eller inte... är det en liten logga får jag leva med det eller beskära bilden som jag vill ha den. Jag betalar fan inte ett piss för saker på internet! :tummenupp

Vill jag betala hyr jag dig från första början.

Nää, nu var jag lite väl här... hade det varit en riktig superbild som jag skulle vilja förstora och ha på väggen i sovrummet, då hade jag kanske köpt den av dig.

Får man såna här grymma bilder på Knutstorp:
sh8.jpg

Fan, hon kunde inte riktigt bestämma sig om hon skulle vara zebra eller leopard :banana
 
Last edited:
Får väl prova som på forumet, betalt via annonser.
En phät knäskrapsbilds och så en liten banner "Apoteket, vi säljer sårsalva" t.ex.
 
Ser jag en bild på internet snor jag den vare sig den som tagit den vill ha betalt eller inte... är det en liten logga får jag leva med det eller beskära bilden som jag vill ha den. Jag betalar fan inte ett piss för saker på internet! :tummenupp

Snor du allt annat med eller är det exklusivt för "saker på internet"?

Det är därför man sätter loggan rätt över hela bilden.
Sen kan man bara nämna ordet copyright...inte för att jag tror det spelar nån roll men se det som allmänbildning eller nåt. :)
 
Säljer inte säljer
Köper inte köper
Vem f*n bryr sig egentligen alla får göra vad de känner för..
Det mest komiska jag tycker med det hela är , att så fort det kommer upp nån tråd som handlar om Bulten (oavsett vad det är) så är fan skåningar som gnäller klar majoritet.
Vad kan detta bero på ???:tungan
:glömdet
 
Säljer inte säljer
Köper inte köper
Vem f*n bryr sig egentligen alla får göra vad de känner för..
Det mest komiska jag tycker med det hela är , att så fort det kommer upp nån tråd som handlar om Bulten (oavsett vad det är) så är fan skåningar som gnäller klar majoritet.
Vad kan detta bero på ???:tungan
:glömdet

Tråden heter "Att betala för bilder", är det specifikt för bulten tycker du??:tungan
 
Jag tror att det dels handlar om att allt ska va gratis, å dels ser inte folk varför "vi" ska ha betalt för att utöva vår hobby. Att vi lägger ut 10-50 papp på utrustning å står hela dagar vid en väg/bana för att fota verkar ingen bry sig i.

Man kan ju se det som att vi oxå lägger 30-150papp på utrustning i vår hobby som ni tar kort på :tummenupp

Utan hojåkare, inga hojbilder
Utan fotografer, inga hojbilder

:banana

Vem kom först, ägget eller hönan? ;)

Vi behöver varann, sluta bråka och börja kramas :krama
 
Last edited:
En idé vore ju att minska upplösningen på exempel bilderna så pass mycket att dom blir ointressanta att använda på webben med.

Jag personligen har bara intresse av bilder på nätet/datorn, har inte ens en tavla på väggen :p
Tavlor och ramar med foton känns så himla 80-tal :p

Finns ett par ok bilder jag skulle tänka mig köpa, men jag väntar hellre lite och ser om jag kan bli linsad med nya mörka visiret istället så man slipper se mitt fula fejs :)
 
Det e iof sant, men skåne står för 70% av gnällandet... Nya gnällbälltet kanske ?:tungan

Så e det nog...man får trösta sig med att man har två banor båda inom 6-7mils radie...alltid nåt!:tungan

Man kan ju se det som att vi oxå lägger 30-150papp på utrustning i vår hobby som ni tar kort på :tummenupp

Utan hojåkare, inga hojbilder
Utan fotografer, inga hojbilder

:banana

Vem kom först, ägget eller hönan? ;)

Vi behöver varann, sluta bråka och börja kramas :krama

Ja? Men det e väl inte fotograferna som vill ha nåt gratis?
Det var det där om tillgång och eft...ähh, nevermind, inte lönt....:D
 
Last edited:
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top