repan
Gudomlig sporthojare
I och med Hyllinge MS ställt in SM så vill jag inte stödja dem längre med mitt medlemskap. Men vilken klubb skall man istället ansluta sig till, som tar hand om motorcykelintresset?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Fast om du har licensen utställd på HMS måste du först kontakta Svemo om klubbytet.
Men som Jens säger, LMS.
Du är ju redan medlem i Sydskanes Emse MCK så varför inte tävla för klubben?
Vi är ett antal som har eller haft eller har vår licens via Sydskanes.
Tävla för oss heter det ju, du är ju en del av klubben så "oss" är helrätt!Hade inte koll på att SSEMSE var Svemo anslutna men kommer ändra så jag tävlar för "er" istället. SSEMSE är kalas![]()
Tävla för oss heter det ju, du är ju en del av klubben så "oss" är helrätt!
Kontakta info@sydskanesemse och informera om att du vill plocka ut nästa års licens via Sydskanes Emse MCK och glöm inte meddela SVEMO om byte av medlemsskap i tid.

Tyvärr har vi ingen RR-sektion i föreningen, ingen utbildad TL och inte heller någon som kan rodda det tekniska. Sydskanes Emse är en förening för gatåkare med stort intresse för bankörning. En del av våra medlemmar tävlar men majoriteten är bara intresserade av att utveckla sin hojåkning för att bli bättre och säkrare på vägen.Nu tycker jag det är upp till Sydskanes Emse MCK att rodda ihop det som HMS inte kan... Alltså SM på Knudan!
/ Jens
Tyvärr har vi ingen RR-sektion i föreningen, ingen utbildad TL och inte heller någon som kan rodda det tekniska. Sydskanes Emse är en förening för gatåkare med stort intresse för bankörning. En del av våra medlemmar tävlar men majoriteten är bara intresserade av att utveckla sin hojåkning för att bli bättre och säkrare på vägen.
Anledningen att föreningen är SVEMO-ansluten har med försäkringar att göra (har jag fått berättat för mig). Detta ger också våra medlemmar möjligheten att tävla i föreningens namn.
Vi är duktiga på säkerhet, organisation och buller men har ingen möjlighet att på egen hand rodda ett SM. Vi hade däremot gärna hjälpt HMS att ordna ett.
Vill du vara dig själv för en stund kan du gå med i NRS. Eller om du bara känner dig lite eljest.
A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...
Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...
Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...
Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...
Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...
MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...
En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...
Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...
Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...
På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...