Anmäla fara på väg, hur?!

Satanja

www.facebook.com/rockphotographersatanja
Gick med
8 Jul 2009
Ort
Helsingborg
Hoj
Moneyeater (R6)
Någon som har koll på vem man ska kontakta, och HUR, om det ligger t.ex. grus i stora mängder etc på väg? Har kollat runt på nätet och på vägverket & trafikstyrelsens hemsida men hittar zero!
 
Hej Satanja.

Skador, hinder, faror och allmäna upplysningar om framkomlighet mm anmäler man till Trafikverket.

De har öppet 24-7.

Tel: 0771-921921 (vxl) Knappvalsystem, tryck 2 för vägfrågor och sedan 1 för att lämna information om vägunderhåll.

Man kan också anmäla sig som vägrapportör åt Trafikverket, då får man ett "snabbare direktnummer" till Trafikverket. (många bärgare, lastbilschaffisar, taxichaffisar mm är vägrapportörer).

Vänligen
Rickar
Kursledare
SMC-School Skåne
 
VBK tipsade väl om det här numret;0771242424, som jag såg till att få in i luren per omgående.

Vilket gäller, eller funkar båda?
 
Tack för svar!
Dock hjälpte det inte mig i denna situation, men lär säkerligen göra det i en annan. Min anmälan gällde tydligen kommunal väg, så jag måste ringa kommunen... tjoho...! :huvet
 
http://www.trafikverket.se/Privat/Vagar-och-jarnvagar/Sa-skoter-vi-vagar1/Vem-skoter-din-vag/

Här kan du se vilka entreprenör som sköter de statliga vägarna runt om i landet. Dock gäller telefonnumret 0771-921921 till central växel för samtliga områden. Jag jobbar själv hos en entreprenör på ett av områdena i Stockholm och vet att alla entreprenörer även har ett eget journummer.. men det lämnar man ogärna ut till allmänheten.. Men luskar du lite kankse du kan få reda på det där du bor. :D
 
Hejsan!

Här är en direktlänk: http://www.trafikverket.se/Privat/Resan-och-trafiken/Anmal-skador-och-brister/

Annars är det nog bätter (o lättare på plats) att göra som Rickar föreslår o ringa in sin anmälan.
Något som också kan vara bra att veta, är att inom stadsgränserna, är det staden eller dess entreprenörer (NCC, PEAB mm) som sköter vägarna. Då måste man kontakta dessa/stadens gatukontor-Tekniska kontor.
 
Kan vi göra en sammanställning av detta och göra en stikie post av sammanställningen? :)

VBK/WW? :)

:hej
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top