R.Lehtipalo skrev:
Rätt svar är C
Låt mig också inflika att innan ni gör inlägg i denna tråd kan ni väl läsa det första inlägget och begrunda den?
freddexwing skrev:
"R.Lehtipalo"
En stilla undran, hur tycker du den allmänna uppfattningen varit om hur Den utpekade handlaren är att handla av, känner du att det är en majoritet som tycker:
A, Det är precis som du säger, Den utpekade skickar alltid skit.
B, Den utpekade är en bra handlare.
C, Det utpekade är en hyvens handlare - tills det strular, då förvandlas han till en skit som struntar i kunden, KO, ARN, KL, ABC, XYZ, etc!
Okej, eftersom du inte klarar att svara på frågan på ett rätt sätt och inse att uppfattningen om K&K här på sporthoj är:
"K&K är en bra handlare"
Vilket styrks av avsaknaden av en anstormning av "Jag håller med dej"-inlägg.
Tvärtom har K&Ks kunder sagt sitt, att K&K är en bra handlare.
Du verkar(min uppfattning) ha svårt att inse det, och då förstår jag att det är svårt att bara släppa det med skruvarna också...
...därför går du in på ett forum och lägger upp en tråd där du utfärdar en varning för en namngiven handlare som ses av många tusen sporthojsåkare.
Som du kanske förstår framstår du som en väldigt oseriös kund/medmänniska som inte drar sig för att försöka skada ett företags rykte.
...och resultatet av allt det här är att K&K får väldigt mycket goda referenser och det skapas tom en tråd om att folk gillar **** vilket är exakt motsatt effekt du ville uppnå med din varning, vad tycker du om det?
...du fortsätter att hävda din "rätt" att namnge handlare och att man ska få kritisera dessa. Det tycker jag att man kan få göra om:
- "Man även låter företaget säga sitt om saken." INNAN! Vill inte företaget göra det tycker jag att det ska framkomma vem på företaget som sagt det och tidpunkt och hur han/hon blev tillfrågad.
- Om man inte klarar punkten ovan tycker jag att det är helt okej att man säger jag har problem med företaget F, bla bla bla. Dvs utan att namnge företaget. Ditt problem är ju inte att du just handlat av K&K utan att du köpt något av ett företag och inte fått det levererat på "rätt" sätt. Ditt problem har inget direkt med K&K att göra. (försök nu se saker lite längre än näsan räcker). Men du ser K&Ks handlande som en lösning på ditt problem.
(Detta är en bit ifrån erat "lag och paragraf-gissande" mer åt det kognitiva hållet).
- Om man får hänga ut ett företag måste det även vara okej att "prisa" ett företag, dvs företagen själv kommer skriva egna inlägg och göra reklam för hur bra de är (ref trekund.com)i "kunders namn".
Därför:
Namnger man inte företag man varken kritiserar eller berömmer.
Jävligt enkelt, (för vissa) och jävligt rättvist.
Jag påpekar igen att ditt problem är inte att du köpt av K&K utan att du inte fått skruvarna och din rubrik borde vara typ: "Varning för att inte skicka skruvar i vadderat kuvert", eller vad tycker du?
Du har ett relativt ovanligt efternamn och det är med stor säkerhet väldigt lätt att identifiera dej, vad tror du att du får för bemötande den dagen du ringer en handlare (som läst denna tråden) och vill köpa grejor? Du får nog inte en topp-of-the-line service, vem har förlorat på det, du? handlaren? K&K?
Slutligen, din trovärdighet.
Du citerar mitt tidigare inlägg och
ÄNDRAR i det jag skrivit.
Nu framstår du inte bara som en oseriös kund utan även som en föga trovärdig oseriös kund. När du inte drar dej för att ändra i mitt inlägg har du säkert inte dragit dej för att ändra i andra citat heller. Vad tror du folk tror om din trovärdighet?
Jag skulle inte dragit mig en sekund för ge dig nya skruvar om jag varit handlare, nästan så man har lust att göra det ändå, någon som vill skrammla?
Ha de!
/Fredde