Ta med en extra hoj så ni inte blir ståendes pga
1. Någon vurpar
2. Någon inte gillar oreggade hojar i gatgrupp
3. Någoting annat som alltid händer.
Gällande 2...
Kravet på att ha trafikförsäkring (reggad och försäkrad) är borta från SSEmse så rejshoj är oki i alla grupper nu. Detta är iallafall min tolkning.
"
UPPDATERAT 2006-11-17: Från och med år 2007 kommer reglerna för de färgade grupperna (grön, gul och röd) att förändras.
I takt med att fler och fler försäkringsbolag tar ställningstagandet att man inte längre godkänner bankörning på inhägnat tävlingsområde så har vi valt att ta hänsyn till bolagens och trafikförsäkringsföreningens (TFF) synsätt. TFF har tagit fram ett dokument som ligger till grund för bolagens fortsatta agerande och för den som vill gå in djupare i detta finns denna att beskådas på:
www.freespeed.nu/smc/TSL-MTFL.pdf
Försäkringsbolagen har även annonserat att man kommer att höja bland annat trafikförsäkringspremien avsevärt då man lägger över kostnaderna för skador på försäkringsbolagen istället för staten som det är i dagsläget.
I och med att vi slopar kravet på trafikförsäkring i grön, gul och röd grupp så kan vi genom detta få jämnare grupper, både hastighets- och erfarenhetsmässigt.
Vi kan i dag inte garantera att samtliga som kör i ovan nämnda grupper har en giltig trafikförsäkring och att genomföra en kontroll av både svenska och danska motorcyklar är en tungdragen apparat då vi måste göra detta varje gång vi har körning.
Från och med år 2007 kommer även händelser på banan att betecknas som banincidenter. Med detta menas att om någonting inträffar, t.ex en incident där fler än en motorcyklist är involverad så får respektive part stå för sina skador oavsett vem som varit vållande.
Vi vill dock rekommendera Er som skall köra nästa år att teckna en olycksfallsförsäkring som täcker personskador för den verksamhet vi bedriver (bankörning på inhägnat tävlingsområde). "
Extrahoj ska med ialla fall.
Du ska väl till A-torp den 15:e? Ska ni inte köra ERF mc:n då? Mest med tanke på att ni ska vänja Er. Tar ett pass sen har du vant dig. Inte som att vänja sig vid Ducce, det tar en livstid
Ska till A-torp den 15:e och köra REC där den 13:e maj men jag är trög och långsam så jag behöver all tid i världen för att lära mig nåt nytt.
P.S. Jag är även gammal (så slipper PGH och JKay att skriva det) D.S.
P.S.2. Och Tjock (så slipper Zmurfen skriva det) D.S.2.