Alla vi med ny hoj inför säsongen 2007

1DSC02586.JPG
 
Triumph Speed III -06 Demo ex 300mil. Inte hunnit köra med den så mycket men byggt om en del iallafall :tummenupp
01 Triumph Speed Triple.JPG
 
Blev en sån här för mig, blir en ny i slutet av veckan dock, denna hade inte fått motorn uppdaterat med nya startdrevet.
 

Bifogat

  • aprilia-rear.JPG
    aprilia-rear.JPG
    68.9 KB · Visningar: 96
NY hoj för mig men lite använd.

Tänkte starta en tråd där man kan slänga upp info om den nya älsklingen man precis inhandlat. Det poppar ju upp tråd efter tråd med "Jag har köpt ny hoj" så varför inte samla alla här?

KRAV!
1) Märke, modell, årsmodel och annan info.
2) Bild!




:D En Italienska med mycket kolfiber hamnade hemma hos mig, ska bli spännande verkar vara lite brutal i karaktären. En får väl ha en mjuk handled. Bimota SB8R (2000) med Suzuki TL 1000R motor. Bimota har förändrat insprutningen och hojen är utrustad med ett titaniumsystem som inte är gatlegalt. En potensiometer sitter på hojen så att man förändra bränsleblandningen i 8 steg. Nya däck. Bak/sadelpartiet är i kolfiber utan bärande bakram i metall. 1800 mil på mätaren. Den svarta delen på ramen där svingen är lagrad är i kolfiber som är bultad ihop med den övre vanliga aluminiumramen. Gaffelvinkeln är justerbar. Lite över 130 hästar. Raceversionen ( 180 hkr ) deltog i WSBK fyra tävlingar vann en ( 25% ) . Sedan tog pengarna slut hos företaget och racesatsningen avbröts och så även produktionen utav hojen, det blev endast ca 200 tillverkade.
 

Bifogat

  • IMG_0558 1024.jpg
    IMG_0558 1024.jpg
    100.8 KB · Visningar: 183
Du verkar ha en hel del tid över...

Den här tråden blir nog låååång, jag brukar avverka två hojar/år. Vem kör vill köra samma hoj två år irad?

Mja, gjorde den för ett tag sedan nu. Tycker det är kul att göra film, och när filmen ska handla om hojen så har jag självklart tid över:tummenupp
 
Det här är min nya (första) hoj. Efter 32 övningskörningsmil är jag fortfarande riktigt nöjd.

Yamaha YZF R1 -03

Utrustad med ensitcuts, Acrapovic slipon, Öhlins styrdämpare, inbyggda blinkers fram och bak samt miniskylt.
 

Bifogat

  • Kopia av PICT2914.JPG
    Kopia av PICT2914.JPG
    84.5 KB · Visningar: 114
Last edited:
Fan va snygg den var! Grymma slipon :yoparty
Frågan är varför jag blir avundsjuk :va

Haha tack så mycket :D ! Men du behöver inte bli avundsjuk när du starta tråden å jag såg din hoj så tänkte jag att en sådan ska jag ha nästa gång jag byter hoj. :tummenupp
 
En ny med.

Sån här har jag köpt kommer i nästa vecka.
Faktiskt rätt billig i försäkring.:tummenupp
 

Bifogat

  • nimbus24xxx.jpg
    nimbus24xxx.jpg
    32.1 KB · Visningar: 62
Satan!! Du har en Superduke standard och slår till på en R. Då måste du vara nöjd med cykeln! Cool..


Ja fy fan va nöjd jag är. Jag har vart besatt av den sedan jag såg den. När jag provsatt skiten hos handlaren var de kört.... Den passar mig sjukt bra. Ljudet, vridet, köregenskaperna & ettrigheten är bara oslagabart. Dessutom så är den lika snabb som en CBR1000 till 200!
 
Ja fy fan va nöjd jag är. Jag har vart besatt av den sedan jag såg den. När jag provsatt skiten hos handlaren var de kört.... Den passar mig sjukt bra. Ljudet, vridet, köregenskaperna & ettrigheten är bara oslagabart. Dessutom så är den lika snabb som en CBR1000 till 200!

Vi får väl se i sommar hur snabb den är :FU
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top