Alla som hoppar från Västerbron DÖR!!!111 Eller?

Tänkte bumpa den här tråden lite grann med en bild på en bro som jag var och hoppade från idag. Har blivit väldigt taggad på hoppningen igen efter några år med minskat intresse (inte haft någon att hoppa med) och letat aktivt efter bra hoppställen i Göteborg. Med hjälp av Google Earth, Street View, Panoramio och sjökort hittade jag då denna bro som ligger vid Kungälv och bestämde mig för att ta en ordentlig titt.

Den segelfria höjden är 12.5m, och från räcket är det 16.5m till vattnet. Toppen på bågen överraskade mig lite med sina dryga 35m, jag hade gissat på lite över 30... Har ingen exakt koll på vattnet, men det är en 4m farled där, och enligt sjökortet är det mellan 8 och 12m djupt kring bron. På norra sidan finns inte ens en 3m-kurva på kortet, så där är det nog rätt djupt.

Körde tre hopp från räcket med en polare ikväll, och det var riktigt härligt. Kallare i vattnet än vad jag väntat mig (kanske 18 grader, hade trott och hoppats på 20+), och lite strömt, men inget som avskräcker från flera besök!

View attachment 367626

Fiffan du är ju galen! 10 meter har jag hoppat från, frågan är om man skulle våga idag :gnissla

Hur djupt bör det vara när man hoppar från 25-30 meter? Hur djupt kommer man?
 
Finns en 16-metersklippa öster om Värmdö jag varit dum nog, pga grupptryck att hoppa ifrån 3 gånger.
Andra gången fick jag fisringsplask och blev liggandes flytande likt en sovande flodhäst för återhämtning.

Nu är det färdighoppat för mig. Ingen tjej såg ju jallafall så jag fick varken ligga eller förtjänt respekt.

:mad:
 
Nyheter
KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Back
Top