Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
både tur och bra att mc- sport finns! lösningen på dom flesta KTM / Husaberg problemen..!![]()
Liiite Urban Myth varning på den där.![]()
Liiite Urban Myth varning på den där.![]()
Hmm måste faktiskt hålla med, jag körde från Åkersberga till Uppsala för att handla stövlar och lite saker. Tog typ 30 min innan jag fick hjälp med stövlarna och när jag gick ner för att kolla på hoj så tog det 40 min innan någon ens såg mig.
Å andra sidan så tycker jag generellt att de flesta MC handlarna är ganska ointresserade, vet inte om det beror på att det är så många som kommer in och bara prov åker!
(of topic) förlåt
Har en ganska bra historia om just det från en kompis som sålde bilar i sala,
In kommer värsta bondlurken, luktade gödsel och såg väl allmänt ganska tarvlig ut. Min kompis chef säger till honom att inte lägga någon tid på gubben. Han frågar då varför varpå hans chef säger att han vart inne 4 gånger tidigare men aldrig handlat något.
Min kompis tycker ändå att han kunde ta sig en stund med killen då det inte finns så många andra i butiken!
Efter ca en halvtimmes diskussioner och tittande på bilar så säger gubben till min kompis att han är den första som har kommit fram själv och pratat och visat intresse för att berätta om bilarna!
Därefter säger gubben att han vill köpa en Landrover till gården och en vanlig rolig bil till honom själv. Min kompis får alltså sälja en landrover för ca en halv miljon plus en BMW 325 cab för ca 350.000:-
Spiken i kistan för hans chef blev när gubben kom in och betalade kontant (postväxen men det är nästan samma sak)
Så man ska inte alltid döma tjuren efter hornen!

Trist att du känner att du blivit dåligt behandlad. Själv var jag inne på Lelles i ungefär en kvart i lördags. Jag han klämma lite på hojar och köpa ett par nya crosstövlar (med hjälp av 2 st från personalen). På vägen ut hittade jag en tuff tröja till grabbenSå jag var ganska nöjd.
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |