AC läcker . Farligt?

javaguru

One litre screamer
Gick med
8 Apr 2008
Ort
Skåne
Hoj
Yamaha
AC-n i min Citroën läcker och jag undrar vad det är för gas som används och om det är farligt att andas in då jag har två små barn. Inser att det inte är en mc-relaterad fråga men hoppas på ett svar ändå.
 
Oavsett så lär inte gasen komma in i kupén. Oftast läcker det vid torkfiltret eller kompressorn.
 
Konstant inandning av freongas under en längre tid t ex från bilens ac pump som eventuellt letar sig in i bilens kupe är farligt och kan leda till rytmstörningar i hjärtat.Freon påverkar även det centrala nervsystemet på samma sätt som lösningsmedel och kan därmed orsaka sömnrubbningar, retlighet och koncentrationssvårigheter samt så är där stora skillnader i kylmedlen R134 och R12.
 
Konstant inandning av freongas under en längre tid t ex från bilens ac pump som eventuellt letar sig in i bilens kupe är farligt och kan leda till rytmstörningar i hjärtat.Freon påverkar även det centrala nervsystemet på samma sätt som lösningsmedel och kan därmed orsaka sömnrubbningar, retlighet och koncentrationssvårigheter samt så är där stora skillnader i kylmedlen R134 och R12.

vilken tur då att han har Tetrafluoretan i AC'n och inte freon :rolleyes:
 
Freon är ett varumärke, korrekt namn är köldmedium och mängden som finns i ett system till en bil är mycket liten och helt ofarlig.
 
Jag hade inte vilja riskera mina barns hälsa!
5 liter 98oktan och en cigg på det i förarsätet på Cittran, du har då gjort dina barn och faktiskt hela mänskligheten en tjänst :D
 
Äh. Läcksök den och byt delarna själv. Det gjorde jag på "racebussen", på ca 4 timmar . Citroen's pris på 13000:- blev bara 2450:-. Byte av kondensor(sitter framför kylaren) och torkfilter(vid batteriet) med nya packningar och kompressorolja ca 1250:-. Läcksökning och påfyllning 1200. Prylarna handlades på internet tex http://www.mister-auto.se/sv/ men packningarna på citroen(50:-). Är det förångaren, dvs den del som sitter inne i bilen, är det lite stökigare.
 
Tack Anders. Ska försöka först använda det som ett argument för att byta bil till något roligare ;)

Funkar inte det så får jag fixa det själv
 
Det e trevliga sköna bilar fullproppade med teknik för en hyffsad peng.. tyvärr verkar det vehövas verstadsbesök ibland
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top