A2-Hoj!, vilken av dessa?

jonte03

Ny medlem
Gick med
23 Mar 2021
Hoj
Ktm525 exc
Tjena, har nyss införskaffat mig en ktm 525 exc supermotard (har inge körkort än) men sneglar lite på en a2 strypt yamaha mt07, då jag vill kunna köra långt och mycket utan att oroa mig för motorhaveri och att bli helt pank, undrar då, hur jämför sig dessa två hojar? Acc, körglädje mm. Nån som har erfarenhet om dessa hojar? Och kommer jag tröttna på en strypt mt snabbt? Är ung och dum så bryr mig väldigt mycket om acc mm.? (kommer givetvis köra mt:en strypt, vet ju att den tar 525:an ostrypt men hur jämför sig den med strypning?) Är ny här:) skulle uppskatta svar. Med vänliga hälsningar Jonathan!
 
Dom två hojarna är inte jämförbara.. Ktm 525 är i princip en tävlingshoj, den kräver mycket underhåll och är obekväm vid lansvägskörning. Yamaha MTO7, KAWA ER6 (z650), Suzuki sv650 är betydligt bekvämare vid lansvägskörning och har långa intervall mellan oljebyte och service. Mt07 är betydligt tyngre än ktm 525.
Det finns även ktm 690 duke eller Ktm690 smc som är encylindriga hojar som är bättre anpassad till lansvägskörning jämfört med ktm 525. Alla stora encylindriga motorer har betydligt mer vibrationer jämfört med flercylindriga motorer. En nackdel med encylindriga motorer är det liila varvtalsområdet där motorn går ryckfritt med "lite" vibrationer.
 
*/ ?>
Nyheter
Harley-Davidson lanserar RIDE

Pressrelease från Harley-Da...

KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

Back
Top