24 år för tung mc!?

Speedsoda

Ny medlem
Gick med
6 Feb 2005
Ort
Sthlm
Hoj
Nattsvart Racing Devil, förklädd cross.
Hörde nyss på radion(Indirekt iofs, via min far) att åldersgränsen för att ta tungt mckort ta ökas till 24 år! :confused:
Det är ju helt sjukt, kan ingen säga att de bara är ett försenat aprilskämt...
Nån som har mer detaljer om detta?

Edit: Kanske bara blivit ordentligt blåst. Jag hoppas det.
 
Varför inte!?
Det var några år sedan jag passerade 24! ;)
Att höja gränsen för tung mc har diskuterats förr.
 
iom med att jag också passerat den gränsen så tycker även jag att det kan vara en god idé, och det hade jag kanske tyckt ändå...
 
Mohaha, tur att man är klar med det då :hej

bara man inte får en käftsmäll på posten och får tillbaka sitt gamla körkort :D
 
Tror inte att ni behöver oroa er, för att dom lagarna ska gå igenom så kommer det ta några år.
När vi var på möte på med MC-OLA så nämnde dom detta och då sa dom att om man ska ändra reglerna för körkort så måste det godkännas i hela EU och det kan ta några år.
 
Tycker det är en bra ideé, det är många som inte är mogna vid 21 års ålder...

Skulle gränsen för tung utan begränsning öka, så minskas dödsolyckorna radikalt gissar jag.
 
Mr R skrev:
Tycker det är en bra ideé, det är många som inte är mogna vid 21 års ålder...

Skulle gränsen för tung utan begränsning öka, så minskas dödsolyckorna radikalt gissar jag.

Håller med. Jag tror (hoppas) att olyckorna skulle minska om man höjde åldersgränsen.
 
Det förslaget som har lagts upp kommer förhoppninsgsvis inte gå igenom. Där det är 24 år för tung, 20 för begränsad och lätt ingår i bilkortet :3freak

Så helt plötsligt så kan man köra hoj bara för man kan köra bil, sinnessjukt om man frågar mig, och dom drömmer om sin "nollvision" :brinnerup

EDIT: aftonbladet visade bara en liten del av det förslaget :arsele
 
Jag tycker att man kan höja kraven på tungt kort ytterliggare; t ex 30år, fast inkomst, eget boende (ej hyresrätt), familj, heterosexuell, anständig frisyr + några till som jag troligtvis kommer på senare... :D
 
Mr_Malossi skrev:
Inför 100års åldergräns för rökning också :corn
:tummenupp .. tror rökning skördar sisådär 200x fler dödsoffer per år jämfört med hojjar, bara i sverige... :fatta!
 
inte br aför mig med andra ord!! ajja smällar man får ta antar jag väl... kan juh integå sämre till i statistiken iaf. :D
 
Tycker det lät vettigt med att införa att man ska ha haft mellan i minst 2år innan man får ta tung, men de som stod på aftonbladet lät värdelöst..
 
*Foxen* skrev:
Tycker det lät vettigt med att införa att man ska ha haft mellan i minst 2år innan man får ta tung, men de som stod på aftonbladet lät värdelöst..

men då får man ju se till så att de e tillåtet å köra lite vatare mellanhojar.. sätta en gräns på typ 30 - 40 kw istället.. så de inte e som att köra moped
 
Är det ändå inte så att dom flesta som dör i trafiken hur som helst saknar behörigheten... Det finns väll mycket bra statestik som pekar mot att det inte är åldern det är fel på. Utan mer allmän orespekt för lagar.

När jag själv hade A-begränsad körde jag ändå endast 100hk moppe.

Sen är det väll ytterst få som har råd med de stora maskinerna när dem är i den åldersintervallen, 21-24, i och med att alla bolagen hatar oss.
 
*/ ?>
Nyheter
Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Back
Top