Miss_Orchidee skrev:1449735
Så helt plötsligt så kan man köra hoj bara för man kan köra bil, sinnessjukt om man frågar mig, och dom drömmer om sin "nollvision"![]()
Jag har sagt det förr och jag säger det igen. Nollvisionen gäller inte MC

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Miss_Orchidee skrev:1449735
Så helt plötsligt så kan man köra hoj bara för man kan köra bil, sinnessjukt om man frågar mig, och dom drömmer om sin "nollvision"![]()

) köra strypt i två år efter att man tagit kortet innan man automatiskt får tillbehörgheten att köra tung MC. Har skummat igenom tråden men fattade inte vad som gällde hemma. Jag kommer ju byta in mitt kort mot ett svenskt men faaan om jag måste köra upp igen? Kan någon förtydliga?Bikerbitch skrev:2190427Klurigt. Jag vet inte om man är mer mogen för att man är 24 år gammal. Tveksamt. Finns folk över 24 som ändå kör som idioter.
Visst är de, men jämförelsen slår litet snett. Om unga män i åldern 20-25 hade kört ihjäl sig i drivor med just extrema sportbilar varje sommar så hade något förmodligen gjorts för att motverka det också. Dessutom är det ju så att unga män från 18 år redan är överrepresenterade i olycksstatistiken med (familjeslöa) bilar också. Vilket skulle kunna innebära att man överhuvudtaget inte är mogen att köra fordon i trafik vid den åldern, ovsett prestanda...Bikerbitch skrev:Alla som inte får köra mc får väl köpa sig en riktigt snabb sportbil o köra med vid 18 års ålder. De är ju också farliga.
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |