2026 Michelin® Grand Prix de France

Vad för ”small issue” är det som Bagnaia syftar på?

”we know precisely why I crashed, and that's something that helps us a lot.”
”it's not human error, and it can happen”
Bagnaia added that the unspecified issue was "the same as last time”, referring to his mid-race crash at the previous Spanish Grand Prix


 
Jag tänkte samma sak. Han kändes ju redan innan kraschen och skadan tveksam till fortsättningen. Bla. med rykten om att han bara vill ha ett års kontrakt med Ducati för att inte signa upp sig för långt framåt. Lite också som att hungern för en titel till inte riktigt är kvar längre, Marc ser jag inte kuska runt för att ta 4e/5e-platser.
Är väl lite det som känts som hans problem genom hela karriären dvs att han inte kan låta bli att gå för vinst oavsett om det behövs eller inte.
Det har ju viskats enormt om att han inte alls har återhämtat sig tillräckligt från senaste skadan och sen fortsatt krascha och någonstans så blir det väl tillräckligt för att han inte ska orka,
Måste ändå dra en liten röd tråd från hans hondadagar där han kom in till ett team med den bästa hojen och så fort han vunnit på den och var den som utvecklingen styrdes mot så blev den mer och mer okörbar för andra. Det kan vara den enda riktiga delen han saknar.

Det är väl lite det som känns som farligt från Bez och ffa Martin att de kan acceptera att att inte vinna för att det är bättre för mästerskapet än krascha och hela Martins mästerskap baserades på att krascha mindre än Pecco.
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top