1981 suzuki gs 450 cafe racer startar inte.

Kanske ...
Är det nån kortslutning i dödarn? (röda knappen) Så den inte låter motorn gå, MEN det ska inte påverka tändingsläget. D.v.s att allt lyser upp!

Har du kräm i batteriet? Laddregulatorn på dessa hojar är lite kinkig. Den kan säga upp sig utan förvarning.

På vänster sida, bakom en kåpa. Så sitter 5(?) glassäkringar. Kika på dessa. Nån kanske har brunnit av? Och om dom inte har det, peta lite på dom. Bara för att de inte är gågna, så betyder det inte att de inte är dålig kontakt eller fel på dom.

På min Sukka -81 så kan man vrida nyckeln ett hack för långt, och då är allt slock. Kan man det på din? Har tändningslåset hängt sig? Fippla lite fram å tillbaka med nyckeln.

När du felsöker el på hoj, tänk på att det mesta är styrt av jordsignaler och inte plus, som det är i mycket annat. Varför? Jo. Det är utsatt, och ifall det händer något så är det värsta som händer oftast(!) egentligen att funktionen blir konstant aktiv. Istället för att bränna säkringar o.s.v..


Berätta gärna hur det går! Jag kanske är ute å cyklar, och då vill jag veta rätt! :yoparty




INTE hålla efter en 40 årig hoj.... :dummer



Ja just, den var ombyggd? Då kanske det blir lite merjobb. Men desto lättare å hitta saker som inte ser legit ut?
 
Nyheter
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

Back
Top