1098J by SpoonValley Racing

VR-8

Fabrikör Mr.J
Gick med
16 Nov 2004
Ort
Halmstad/Skedala
Hoj
Aprilia, KTM, Suzuki
Eftersom det inte finns något kompressor forum så väl nästa projekt hamna här med..........:tummenupp

Nu har arbetet med våran Ducati 1098J fortlöpt ett tag och för att ni SH-slavar ska få lite att titta på så tänker jag ge er lite bilder och tankar kring detta projekt. Hojen, Ducati 1098S, köptes in i början av februari hos Janne och Chrisse på Italia Bike Center i Arboga tillsammans med ett Termignoni helsystem. Sjyssta killar, bra pris och inga problem. Ring dit ang Ducati.

Jag vill bara säga direkt att detta är en prototyp och allting kanske inte blir exakt som det slutgiltiga kittet men funktionen kommer vara den samma, dvs "lagom" effekt ökning och bibehållen körbarhet. Den här hojen bänkades efter inkörning( iofs bara 18mil ) och då gav motorn ca 136hk och 121Nm, dom siffrorna blir högre om man gör om det med mer mil på mätaren och mer insliten drivlina.

/J
 

Bifogat

  • DSC_0015 liten.JPG
    DSC_0015 liten.JPG
    140.5 KB · Visningar: 513
  • 12.JPG
    12.JPG
    114.5 KB · Visningar: 488
  • 10.JPG
    10.JPG
    145 KB · Visningar: 316
  • DSC_0038 liten.JPG
    DSC_0038 liten.JPG
    83.8 KB · Visningar: 266
  • DSC_0026 liten.JPG
    DSC_0026 liten.JPG
    139.7 KB · Visningar: 409
  • DSC_0018 liten.JPG
    DSC_0018 liten.JPG
    141 KB · Visningar: 395
  • DSC_0017 liten.JPG
    DSC_0017 liten.JPG
    127.3 KB · Visningar: 462
Mer bilder......

Kommer mera allt eftersom......
 

Bifogat

  • 58.JPG
    58.JPG
    185.1 KB · Visningar: 411
  • 20.JPG
    20.JPG
    173 KB · Visningar: 353
  • 57.JPG
    57.JPG
    204.1 KB · Visningar: 471
  • 29.JPG
    29.JPG
    133.2 KB · Visningar: 363
  • 23.JPG
    23.JPG
    186.3 KB · Visningar: 612
  • 22.JPG
    22.JPG
    144.5 KB · Visningar: 251
  • 21.JPG
    21.JPG
    127.8 KB · Visningar: 313
Imponerande bygge igen:tummenupp ! hur mycket hoppas ni få ur den?

Inga planer på kompressor till en Superduke?:)
 
Kommer kittet finnas för försäljning sen?
Och för hur mycket isf?
 
Gött att du kommit igång ordentligt nu! :tummenupp Jag tänkte snart våldgästa dig i garaget för att inspektera bygget om det går bra, var ju länge sedan sist :)
 
hur mycket hoppas ni få ur den?

Med Aprilian så blev ökningen ca 45hk med "moderat" laddtryck och vi siktar däråt med Ducatin oxå, kanske aningen mer men inte mindre. Kollar man runt lite på nätet så ser man snart att de flesta 1098 ligger runt 140hk på slangen och med lite avgas, PCIII och luft filter så brukar det kunna ge sig iväg mot ca 150hk. Självklart så är alla bänkar olika så därför snackar vi alltid "ökning" istället för en siffra som ska nås.

/J
 
Genväg till superbikemotor utan att köpa motordelar för 300000:-

Skall följas.

"Genväg" vet jag inte men visst, effektökningen blir avsevärd med kompressormatning och kurvan blir väldigt linjär och förutsägbar och priset kan hållas inom "rimliga" gränser för vad man får. En superbike motor har ju regler att följa.........det har inte vi.....:D

/J
 
"Genväg" vet jag inte men visst, effektökningen blir avsevärd med kompressormatning och kurvan blir väldigt linjär och förutsägbar och priset kan hållas inom "rimliga" gränser för vad man får. En superbike motor har ju regler att följa.........det har inte vi.....:D

/J

Visst har vi regler att följa (men inte rena regler för motor specar naturligtvis).

1§ Gör det med kvalité
2§ Gör det snyggt/osynligt
:tummenupp

/R
 
Framsteg

Kompressorfästet klart, nästa sak att fixa blir kamremmarna. När cylindern höjdes med shimsen så blev remmarna för korta så jag har skissat lite på nya remskivor som ska vara mindre i diameter och därigenom ge "längre" remmar.

/J
 

Bifogat

  • 2.JPG
    2.JPG
    194.1 KB · Visningar: 547
  • 5.JPG
    5.JPG
    141 KB · Visningar: 405
  • 8.JPG
    8.JPG
    147.6 KB · Visningar: 589
Kompressorfästet klart, nästa sak att fixa blir kamremmarna. När cylindern höjdes med shimsen så blev remmarna för korta så jag har skissat lite på nya remskivor som ska vara mindre i diameter och därigenom ge "längre" remmar.

/J

Underbart att se :yoparty :yoparty
Det är lite som "ROCK ´n ROLL och HÅRDPORR", blandat.
Man blir bara avis............
 
Nyheter
Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Back
Top