övnignsköra

FeJ

Längtar tills mellankort
Gick med
3 Sep 2005
Ort
Bromölla
Hoj
Harley Heritage
någon i närheten av kristianstad. Som är sugen på att övningsköra med mig?
 
Övningskör själv, sätt skylten på ryggen o blir du stoppad säger du bara att du tappat bort följebilen ^^. Annars finns det säker någon här som kan hjälpa till, och i värsta fall dyra lektioner på körskola.
 
Övningskör själv, sätt skylten på ryggen o blir du stoppad säger du bara att du tappat bort följebilen ^^. Annars finns det säker någon här som kan hjälpa till, och i värsta fall dyra lektioner på körskola.


åker dit ändå :tungan

vid övningskörning på mc, skall handledare åka efter på mc, eller åka bakpå din hoj. ingen bil.
 
Hör med sporthoj-åkarna nära dig i forumdelen de planerar träffar och sånt, goggla lite och fråga om nån i gänget har lust att göra det de ställer säkert upp bara du klarar av att haka på någesenär :)

Jag har övningskört en del men aldrig att jag tar på mig nån jävla grön lapp... ALDRIG!

Vad kommer härnäst? En orange vimpel ?!
 
Är ju troligare att han åker dit om han kör själv med gröna skylten än om han är ute och kör själv utan skylt.
 
varför skulle man åka dit? det är väl inget brott att komma bort från sin handledare (förutsatt att denna åker mc).
 
Iofs inte, men jag är ganska säker på att polisen både snabbt och enkelt kan kolla upp om den påhittade handledaren verkligen är handledare... Men om man reggar en äldre släkting som har kortet per automatik kan man ju testa den varianten.
 
Varför skulle man chansa med att övningsköra illegalt? Varför riska att inte få något kort alls? :va
 
eller om man får lust att ta en tur när ens handledare inte är närvarande.. Om jag känner mig själv rätt kommer detta inte ske pga avsaknad av is i magen.
 
Min kompis tjuvkörde sin mellanklass runt i trafiken utan att polisen ens brydde sig, men då gäller det att inte lägga för mycke uppmärksamhet på sig, som att burna gasa på för fullt, göra wheelies och stoppies o sånt. så att övningsköra själv med en grön skyllt bak på är mer riskabelt att bli tagen än att köra lungt utan skylten (övningskörnigskylten)
 
Tänk dig noga för innan du annonserar efter handledare här.

Jag blev gift med min.... :gnissla
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top