Saxad info från körkortsportalen:
Handledarbevis
Vid all privat övningskörning krävs att körningen sker under uppsikt av en person som Transportstyrelsen har godkänt som handledare. Det är handledaren som är ansvarig och anses som förare vid övningskörningen.
För att godkännas som handledare ska du (enligt körkortslagen 1998:488):
•ha fyllt 24 år
•ha ett giltigt körkort utfärdat av en EES-stat, för det fordon som övningskörningen avser, och ha haft det under sammanlagt minst fem av de senaste tio åren.
•ha gått en introduktionsutbildning tillsammans med din eller dina elever (om övningskörningen gäller behörighet B).
Observera att eleven måste ha ett giltigt körkortstillstånd för att din ansökan ska kunna behandlas. Har du ett körkort från en annan stat än Sverige, inom EES, ska du bifoga en kopia på körkortet, samt annan handling som visar att körkortet är giltigt och att kraven för godkännande är uppfyllda.
Du kan inte bli godkänd som handledare om ditt körkort har varit återkallat någon gång under de senaste tre åren på grund av grova brott, opålitlighet i nykterhetshänseende eller rattfylleri. Mindre allvarliga trafikbrott som orsakat spärrtid på sammanlagt högst tre månader är däremot inte hinder för att bli godkänd som handledare.
En elev kan ha flera handledare och en handledare kan ha flera elever.
Att tänka på!
Ni får inte övningsköra förrän eleven har ett godkänt körkortstillstånd och handledaren är godkänd av Transportstyrelsen. Du som är handledare ska också ha vana och skicklighet att köra den fordonstyp som övningskörningen gäller.
Ett godkännande som handledare gäller tillsvidare förutsatt att körkortet inte återkallas. Du behöver inte ansöka om godkännande som handledare på nytt om elevens körkortstillstånd måste förnyas. Godkännandet som handledare gäller även tillsammans med det nya körkortstillståndet.
Ansök om godkännande som handledare i god tid innan ni har tänkt börja övningsköra. Det kan ta tid att handlägga din ansökan.
Snabbast och enklast:
Gå in på
www.korkortsportalen.se
Registrera handledaren via deras e-tjänst, betala
med kort (170 spänn).
Vänta (för mig tog det ca 2 veckor) sen ramlar
intyget ner i brevlådan hos den som blev registrerad som handledare, samt
även hos den som skall övningsköra.
RockOn