Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Men som jag fattat det så säger den svenska lagstiftningen att 40 km/h över gällande hastighetsbegränsning(150-160 km/h på motorväg) är gränsen för vårdslöshet i trafik och ärendet lämnas vidare till åklagare. En bekant blev tagen för 227 km/h på motorväg vilket ledde till tingsrätten. Han blev dömd för grov vårdslöshet i trafik med straffpåföljden en månads fängelse.

Va, i sverige? Trodde inte att det gick att få fängelse enbart pga fortkörning här, fan va jobbigt. Då blir det plötsligt intressantare att inte stanna om man nu vet med sig att man tagits i 150+...![]()
Skulle motorcyklar vara utrustade med en "svart låda" så skulle vi sitta inspärrade..........................ALLIHOP![]()



230 på motorväg...? Det kör man ju förfan på Bulten och Gottröra...
Det där va faktiskt inget annat än lugnt, så fattar inte syftet med denna tråd ens ärligt talat...![]()
Därför väljer jag hellre riktigt kurviga vägar där man inte måste ligga i så höga hastigheter för att det ska bli roligt.

alltså ursäkta mig lite dårå men jag tycker själv att 230km/h är rätt rejält mycket...
Fast å andra sidan, dom flesta filmer var ju från USA, och jag vill inte köra en amerikansk bil fortare än 130.
Ni som brassat på i 275 km/h på en motorväg med hyfsat med trafik känner ni verkligen att ni har kontroll och marginalerna på er sida?

85 mph? är inte det 130 km/h? tittade inte du på hastighetsmätaren när vi körde??![]()
|
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!
Boka senast lördag 31/1 för... |
|
|
|
Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!
Bolaget bakom den dagliga d... |
|
|
Besöksstorm till MC-mässan på Elmia
Den svenska mc-mässan har v... |
|
|
MC-mässan startar idag
Med start idag, den 23 janu... |
|
|
Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!
Bikes monter full till bred... |
|
|
Nya Indian Chief Vintage
I kölvattnet av att ha spar... |
|
|
MotoGP 2026: kalender och förare
MotoGP-kalendern och förarn... |
|
|
Benavides till dramatisk Dakar-seger
Luciano Benavides, som gick... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!
Alldeles nyss fick vi klart... |
|
|
Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!
Michelin breddar sitt adven... |