Även solen har fläckar..

Men ärligt talat... 89 på en 50 väg och blir av med lappen i EN MÅNAD????
Jaaa... själv skulle man väl aldrig få tillbaks den, eller var går den gränsen... vid 40 över???
sjukt att länsstyrelsen slickar :arsele iaf. (enligt min personliga obetydliga åsikt)
 
Borde man skriva ut och ha me sig o visa upp om man åker fast... "Jag följer bara er körstil, och det är ju ni som är lag och ordning va?"
 
6 st av 314 på en 5-årsperiod, det är 0,38 % varje år det. Tidningarna kan då sätta rubriker. Med ett sånt häktiskt jobb indikerar snarare den siffran att de är extremt exemplariska.
 
Jag syftar inte på att alla poliser eller att dom där är dåliga. Min far är polis och jag har INGENTING emot poliser. Så är det. Min reaktion är däremot att straffet blev 1 månad, det skiljer på folk o folk.
 
mb skrev:
6 st av 314 på en 5-årsperiod, det är 0,38 % varje år det. Tidningarna kan då sätta rubriker. Med ett sånt häktiskt jobb indikerar snarare den siffran att de är extremt exemplariska.

Tänk på att det är dessa som blivit stoppade, hur ofta ser man fartkontroller? Förutom nu på våren när det är en massa? :va
 
"- Poliser bör, även privat, vara ett föredöme i trafiken. Det ligger i yrkesrollen att vi bör vara särskilt noga med att följa regelverket."

Hmm... Man skulle kanske printa ut det och lägga i brevlådan hos en polis här i stan? Han äger en Yamaha offroadhoj, och de gånger jag har sett honom köra på den körs det mer på ett hjul än på två - och hastigheten ska vi inte tala om.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top