Köp en twin om du vill bli av med symaskinsljudet, eller en stånka.
Inget slipon får en radfyra att låta ballt.
Och riskera att den låter som en trimmad B&S

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Köp en twin om du vill bli av med symaskinsljudet, eller en stånka.
Inget slipon får en radfyra att låta ballt.
Ibland vill man bara äta kakan innan kalaset börjat![]()
Nu var det ju aldrig snack om en supersport men jag kör på att köpa slip on och blockera youtube under nästa säsong
Ibland vill man bara äta kakan innan kalaset börjat![]()
Min brorson som är 9 år hade det problemet också, men nu börjar han mogna....![]()
När man var 9 år så var världen helt bekymmerslös så ställer mig gärna i de skorna igen![]()
Jo, precis. Du riskerar ett surt förvärvat körkort för ett slip-on, istället för att vänta en säsong och skaffa en riktig hoj. Jag fattar det inte.
Men skaffa ett slip-on då, det är ju vad du vill, varför skapa en tråd?
Först så ville jag kolla folks syn på det hela, då en del personer jag talat med säger att det är rätt vanligt (nej det är inte adrenalinsökande 18 åringar) sen så tror jag att de är större chans att åka dit på en tung hoj än att du kör med ett slip on som ändrar hojens vikt och effekt minimalt.![]()
Nej men om jag slår på ett slip on på min så blir det inte en "mellan" hoj mer då det rubbar 0.2 kw/kg vilket gäller för a2
Jo, så hade jag fattat det. Du riskar att bli straffad för att ha kört tung hoj med mellankort. Det är inte bra, när allt du får är ett bättre ljud när du kör.
Kan du inte sitta och prutta med läpparna istället när du kör? Broom, vroom?
Bli inte en i statistiken..
Men visst om du vill va en pinne i statistiken på olyckstråden köp en beggad Supersport och riskera och skada andra oskyldiga i trafiken !
Frågan är för oss andra om det är värt risken att möta en 23-åring på en hoj hen inte har behörighet att framföra, kanske med risken att få hen planterad stadigt i vår motorhuv, eller plöjandes rakt in i folkmassan vi står i vid närmsta busskur.
Herregud människor, sluta moralpredika när han snackar om att skaffa storhoj nu, vad är skillnaden om han skaffar storhoj nu eller väntar tills han har A-behörighet, inget som säger att han lär sig köra för att det står A istället för A2 på körkortet.
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |