Är det värt risken?

Omgclayaiken

Ny medlem
Gick med
18 Feb 2013
Ort
Uppsala
Hoj
Honda cb500f
Goddag, i år tog jag mitt efterlängtade mc kort :yoparty (dock a2 därav mitt dilemma) och nu 300 mil senare känner jag att jag vill ha mer. Jag uppskattar inte riktigt ljudet min maskin ger ifrån sig, påminner mig lite av en trimmad symaskin. Suget att få känna på hur en riktig hoj drar på vore ett himmelrike det med. :gnissla

Så nu med 1 säsong kvar innan jag kan köra upp för det tunga körkortet så funderar jag på att leka bandit och skaffa mig en tyngre... Men frågan kvarstår ju, är det värt risken? Är det svårt att bli 'påkommen' om man inte dunkar på i 200 genom valfri småort?
Alternativt så kan jag köpa ett slip on till min nuvarande hoj för att öka pirret i magen men det ökar ju effekten och då blir den klassad som tung den med :tummenupp

Så vad tycker ni om detta? Hur skulle ni gjort?
 
ska du köra i 200km/h genom småorter spelar det väl ingen roll om du har körkort eller inte
 
Bli inte en i statistiken.. Köp ett slipon för lite goare ljud, lär dig köra på riktigt. Exempelvis via smcs kurser.
 
finns ju tunga som e reggade som 25kw fast med full effekt så jag tycker att du skall köpa en sådan bara man blir ändå aldrig stoppad av grisarna.
 
Problemet i sig är väl egentligen inte polisen? Kortet kan man alltid ta om frågan är hur det blir om du skulle vurpa/krocka.. Och det gör man alltid frågan är bara när det händer...
 
Köp en twin om du vill bli av med symaskinsljudet, eller en stånka.

Inget slipon får en radfyra att låta ballt.
 
Kör en säsong till med nuvarande hojen. Det är väl inte hela världen? Du har sedan hela livet på dig att välja och vraka bland fulleffekt hojarna.
 
Har bara hört ett fåtal radfyror som låter coolt. Xs1100 och hondas big bang fyror.
Tror dock inte dom vevarna hamnade i några gatmaskiner?
 
Som sagt, problemet är inte vad farbror blå säger, problemet är att din försäkring inte gäller om du kör ostrypt. Vilket kan innebära att du blir personligt betalningsansvarig för skador.
 
finns ju tunga som e reggade som 25kw fast med full effekt så jag tycker att du skall köpa en sådan bara man blir ändå aldrig stoppad av grisarna.

Det beror ju på om man ger sig ut på kurviga vägar runt bondgårdar eller ej, är man ute på landet ökar ju risken markant att bli stoppad av en gris mot om man bara åker inne i stan.
 
Varför riskera den behörighet man har på körkortet och varför i hela friden drar man genom småsamhällen i 200 km/h när det finns stora vägar utanför de flesta orter för denna fart om än ej tillåten. :va
 
panga på ett slipon , endast en öppen dämpare ökar inte effekten nämnvärt .... men det känns så :)

å sen köper du en riktig hoj när du får köra en sån , dumt å torska
 
Byta till motard?
KTM 690 är ju the dogs bollocks och den får du köra på ditt kort, min polare kör en sådan strypt men han är ändå nöjd med den :tummenupp
Sen kan du strypa av den efter ett år och då har du en löjligt rolig hoj :banana
 
Varför riskera den behörighet man har på körkortet och varför i hela friden drar man genom småsamhällen i 200 km/h när det finns stora vägar utanför de flesta orter för denna fart om än ej tillåten. :va

Haha det där med 200 var mer eller mindre till för att säga om det är svårt att bli påkommen om man kör normalt. För det är väl normalt att inte dunka i 200? Kanske var lite luddig :rolleyes:
 
Börja köra knix och storbana så räcker effekten bättre, jag började med en 25kw ninja trots att jag fick köra tunga hojar, och visst, effekten var ju inget speciellt upphetsande, men så länge jag höll mig på små krokiga vägar så var den roligare än min nuvarande literhoj tack vare att den var så lätt att köra. Jag fick bara lära mig att ta med farten genom kurvorna, det har jag ju nytta av nu. ;)
 
Ska du köra olagligt så spelar det ingen roll om du har körkort eller inte. För när du väl kommer upp till en kontroll så kommer du inte stanna...
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top