Är det möjligt att köra så dåligt?

Freppa

Ny medlem
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Sverige
Hoj
Ingen
Nu behöver jag mental peppning.

Var och körde på Sviestad igår söndag. Vi var där i ett syfte: Kontrollera att lagningen av rejshojen hade lyckats. Kände mig lite sliten i kroppen efter midsommaraftonens bravader och lite för lite sömn, men annars helt okej. Tänkte att jag skulle ta det lugnt och lägga mig i ett tempo kring 1-1.01 och ge benet på rakan och kolla att hojen verkligen varvar som den ska. Ger mig ut på mitt första pass.

Slicks utan värmare är intressanta att köra på. Hade lite släpp här och där men byggde sakta upp ett tempo. Kände att det gick stötigt och brötigt, men skakade av mig det med ett "äh, skall bara få upp värmen så är det bara och köra. Efter cirka 4 varv började jag köra lite fortare - men nu stämde inget! Kurvorna togs helt fel, jag driftade ur spår utan att ens gå hårt på gas, jag var ute i gruset två gånger efter start/målrakan (högern) och allt kändes bara totalt fel. Efter att ha insett att jag var en fullkomlig stoppkloss och en fara för mig själv så avbröt jag passet efter 12 minuter och hade en 1.06 som bästa tid. 1.06!!! Jag hade kunnat leda runt hojen!

Polaren tog nästa pass (vi delade på hojen) och låg runt 0.59. Sedan var det min tur igen. Nu hade vi däckvärmare på och jag tänkte att "jag tar rygg på Håkan så man får lite fint spårval". Jodå serru...... Nu kommer den hemska sanningen: Inte ens under pistolhot hade jag kunnat hänga på Håkan. Jag skrapade i det mesta som går att skrapa, bara för att få rätta upp och ta om kurvan. Jag tog torparn så sakta att tvåans växel nästan var ett dåligt val!

Efter det gav jag upp. Jag drog till med en 1.04 eller 1.05 som bästa under dagen och stod mest och skämdes. VARFÖR GÅR DET SÅ JÄVLA DÅLIGT?! Vad har jag gjort för att förtjäna denna fadäs. Varför är jag inte Rossi? Det, och flera av livets frågor skulle jag vilja ha svar på. Tack. Någon som är mental tränare och kan coacha mig till att antingen a) ge upp och börja spela boule eller b) åk fortare din pappskalle!

/Freppa - din stoppkloss i cyberrymden.

Ps. Ursäkta till de som körde om mig för att jag tokgasade på rakan, men eftersom problemet med hojen var att den inte varvade över 9000 varv så behövde jag utrymmet för att testa det. Hoppas ingen tog illa upp. Försökte hålla mig ur idealspår (som om jag någonsin hade hittat dit i vilket fall som helst) resten av banan.
 
1.04 är ganska dåligt! Du bör nog fundera över vad du håller på med! Är det verkligen värt all tid och alla pengar när du är så talanglös?
 
När jag känner mig ur form, inget stämmer, man har ryckig körning, bänder, bryter och tiderna är mest pinsamma. Det första jag brukar göra är att fimpa laptimern. Sluta och ta i, bara försöka hitta ett jämt flyt på banan. Strunta helt i tiderna. Bara köra mjukt och jämt. Efter nått pass eller två brukar farten komma tillbaks.
Det funkar för mig iaf.

Om du känner att du kör långsamt och får för dig att du är i vägen ska du INTE börja välja konstiga spår, kör alltid i idealspår. De som är snabbare kör utan problem om. Börjar du däremot vingla omkring i oväntade spår kan det hända tråkigheter.
 
Don Quixote skrev:
1.04 är ganska dåligt! Du bör nog fundera över vad du håller på med! Är det verkligen värt all tid och alla pengar när du är så talanglös?
:rofl

Har du kört något på sviestad i år? några tider?
Ska du köra SM:et? Lind skulle köra tror ja...
:banana
 
Don Quixote skrev:
1.04 är ganska dåligt! Du bör nog fundera över vad du håller på med! Är det verkligen värt all tid och alla pengar när du är så talanglös?
Eyyy... klaga inte vafan :död Va nöjd

Min är fan strypt... det går fan inte fortare fast jag vill :6surkart DET suger

Ska nog meka lite hoj i helgen :rolleyes:
 
Äääh så där dåligt har jag och Humlan alltid kört.

Inte fan hindrade det oss? Drick en folkis, lyssna på "Eleganten ifrån vidderna" och vänd på bakdäcket så ska du se att det känns bättre.
 
Jag körde med laptimer för första gången igår :) Fick inget flyt alls men lyckades bättra MIN förra-årets-kvaltid med tre sekunder! När jag sen körde ut på tredjevarvet så vurpa ja ju lite(kan dom kan jag fungerade inte :näsblod ).

Men OM jag inte hade vurpat, kan jag looooova att jag för en gångsskull skulle kört om dig och ifrån dig! :tungan


(och OM jag inte hade vurpat hade jag förmodligen inte behövt knapra tra-la-la tabletter, o hade nog inte varit lika kaxig) :ätapiller
 
Ligger du på 1.04 så kvalar du nog topp fem i 125junior.

Jag tror att när inget stämmer så ska man koncertrera sig och ge sig ut förbannad. Aggresivitet är bra när man ska köra hoj.
 
Freppa skrev:
Nu behöver jag mental peppning...
Mental peppning behöver de som redan behärskar tekniken och bara behöver mjuk hjälp med hjärnspöken. Sådana som du och jag (gammal, långsam, fattig, talanglös) behöver hård hjälp från den gamla skolan. Den ryckiga köringen som är så typisk för det du beskriver, jag-tar-i-som-fan-men-det-går-bara-sämre, har sitt ursprung i panikbroms och tokgas, även kallat 1000cc-syndromet. Detta avhjälps bäst med fegisbromsar och fast gashand. Bromsa i god tid innan kurvan så att du verkligen kan vrida på gasen redan innan du börjar svänga och köööör genom kurvan. Låt oss säga det tillsammans: k u r v h a s t i g h e t. Såja.
 
fezt skrev:
:rofl

Har du kört något på sviestad i år? några tider?
Ska du köra SM:et? Lind skulle köra tror ja...
:banana

Nah, kommer inte köra. Ekonomiskt haveri. Men jag kommer upp på lördag kväll o ölar lite samt kollar rejsingen på söndag.

Freppa - det är jäkligt surt när det inte stämmer men det är nog bara att köra mer. Skit i laptimern några pass och åk runt o försök ha skoj. gå mjukare in i svängarna - både gasa och bromsa mindre så flytet i kurvorna kommer tillbaka. Du kommer igen! Mest troligt var det väl nått strul med hojen också ;)
 
Igår kunde vem som helst köra om mig. Problemet är inte hastigheten - den finns där (någonstans). Problemet var att när jag svängde höger så ville kroppen åt vänster. Och hojen ville gud vet vart. Spårval var ett skämt!

Och så är det fyra veckor kvar till semestern.

SUCK!
 
Teddy skrev:
Mental peppning behöver de som redan behärskar tekniken och bara behöver mjuk hjälp med hjärnspöken. ..... Låt oss säga det tillsammans: k u r v h a s t i g h e t. Såja.


Håller med. Mitt bästa trix var att bromsa tidigare/lugnare och sen kliva av bromsen "för tidigt" men då ha bättre med tid att sikta ordentligt. Snabbast gick det alltid för mig när det lät "ojojojojojoj-jäääääävlarrrrr-det-var-fan" i hjälmen genom kurvorna.

Sen kan man inte köra fort om man försöker hålla sig ur idealspår.
 
Freppa, här kan säkert EMR hjälpa till med mental misshan....träning. Håll stumt, det går. Nästan överallt. Jävla invalido.
 
Swedie: Börjar nästan tro det. Gotland Ring på 1.40 och nu Sviestad på skittid. This needs work!
 
Freppa du ska inte använda laptimer, sätt en polare med gökur på läktaren och bjud honom på massor av bira, det brukar ge fina varvtider, funkade bra för mig iaf.

Alternativt så kör du någon av Mumlans 99 dåliga ursäkter om varför det inte gick så bra.

/T.Alanglös
 
GSXR1100R skrev:
Freppa du ska inte använda laptimer, sätt en polare med gökur på läktaren och bjud honom på massor av bira, det brukar ge fina varvtider, funkade bra för mig iaf.

Alternativt så kör du någon av Mumlans 99 dåliga ursäkter om varför det inte gick så bra.

/T.Alanglös
Minns vad bra det gick när EMR coachade dig på Gelleråsen 2004.
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top