Är dämparen bak ledad i övre fästet? R1-06

fluppen

Ny medlem
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Halmstad
Hoj
Yamaha YZF R1
Håller på å river i hojen, har plockat ner svingen för lackering och passar på att bytar lager när jag ändå har allt nere..
Rev ner dämparen bak och fann att övre fästet satt som stelopererat i dämparen, som min fråga är om det inte ska vara nål-lagrat i övre fästet som alla andra fästen som sitter ihop med svingen??
 
Gick ut i garaget och kollade på min 05'a.
Sitter bara en bussning i varje ände på orginal dämparen.

Misstänker att den kan röra sig runt skruven utan problem.
Samma sak som alla bussningar i bilarnas upphängningar.
Oftast bara en bussning med en metallhylsa i.
 
Last edited:
Det undre fästet har nållager, men det övre är inte helt uppenbart på skissen.
Men säger iaf att övre fästet ska vara ledat på något vis, som jag anande.
Screenshot_20200630-121655_Drive.jpg
 
Körde inom en lokal yamahaverkstad och tog med dämparen, han menade att det bara är en bussning och den rör sig minimalt i ledväg.
 
En stötdämpare är normalt ledad i båda ändar, eftersom den i de allra flesta fall ändrar sin lutning genom fjädringsrörelsen och därmed vrider sig kring fästpunkterna.

Dyrare modeller kan ha nållager eller ledlager (om stötdämparen också förväntas flexa i sidled), men billigare modeller har ofta gummibussning i det övre fästet där vridningen ofta är mindre.

Gummibussning kan också användas för att minska högfrekventa vibrationer jämfört med nållager och ledlager.

Att försöka vrida gummibussningens stålhylsa för hand är lönlöst. Gummit är styvt och du kommer inte att rubba stålhylsan, om inte gummibussningen är trasig och stålhylsan sitter löst.
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top