Ännu en till 250R?

lodnert skrev:
Ingen tvekan om att SP250 är en bra klass att börja med, för att få upp rutinen och hålla ekonomin rimlig.
Men vad jag har förstått så e det tyvärr en döende klass som inte ens kommer att ha sm-status från och med i år.
250 racer däremot är ju utan tvekan på G igen, särskilt i Sverige så jag tycker det e mycket bättre att hoppa upp på en riktig racer direkt istället.

Så väldigt döende kan den ju inte vara när vi gång på gång tillhör de största startfälten. Vi har skapat en yahoogrupp där antalet stigit från 37 till 52 under vintern 2003-2004. Då saknas det ändå en sex sju stycken som inte är så intresserade av datorer.
 
In Germany we have a saying: it's better to have a CBR600 on the streets than a TZ250 in the garage.

Dieter Stappert
 
Mattias skrev:
In Germany we have a saying: it's better to have a CBR600 on the streets than a TZ250 in the garage.

Dieter Stappert
Stavfel rättade och även lagt till det Dieter tänkte men inte hann haspla ur sig mellan allt ölhävande:

In Germany we have a saying:
"it's besser to have ein CBR600 on ze streets than ein TZ250 in ze garage. Aber best izt ein rekorderlich Münch Mammut Strassenskrynkler on ze räzertrack!" :yoparty
http://www.muench-mammut-2000.com
 
Last edited:
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top