Bromsskivor Honda VFR 800

RN

Gudomlig sporthojare
Gick med
27 Aug 2015
Ort
Stockholm
Hoj
Honda VFR 800 2006
Tjipp.

Behöver byta skivor fram på min VFR. "Hondaskivor" verkar kosta 5 kakor stycket medan Brembo/ETC t.ex. är betydligt billigare. Har någon några bra idéer om detta, är vilka märken är vettiga?

/R
 
Tjipp.

Behöver byta skivor fram på min VFR. "Hondaskivor" verkar kosta 5 kakor stycket medan Brembo/ETC t.ex. är betydligt billigare. Har någon några bra idéer om detta, är vilka märken är vettiga?

/R
EBC´s skivor brukar ligga på en ca 2000kr
 
  • Gilla
Reaktioner: RN
Kolla in dessa. Turkisk tillverkare.

Mellanpris.

Tänkte själv kika på dem nästa gång.


En bekant köpte dem till sin adventurebike och det var snabb leverans direkt från Turkiet. Bara någon dag fick han dem på.
 
Last edited:
EBC heter de ju, inte ETC :D
Är dessa att klassa som "bra" (jag har n0llkoll)

/R
EBC är "good shit"

Kör med deras belägg nu.

Yanashiki-skivorna jag har, har varit med länge. Japansk-Amerikanska gjorda i Taiwan om jag inte minns fel. Också rätt bra pris. Inte för dyra och inte för billiga.
 
...Behöver byta skivor fram på min VFR. "Hondaskivor" verkar kosta 5 kakor stycket medan Brembo/ETC t.ex. är betydligt billigare. Har någon några bra idéer om detta, är vilka märken är vettiga?...
Brembo gör bra skivor och bra belägg.
EBC gör dugliga skivor och dåliga belägg.
 
Hur är det numer, kan man köpa ISR-skivor?



1776809019747.png

Det bästa är att ringa och fråga. Det borde gå att köpa allt som Acke har ritningar till. Och om det inte finns borde det gå att få till ändå som till min Daytona.
Jag behöver byta medbringare, ni som gillar det amerikanska säger buttons men Acke sa medbringare, och det ska kunna gå i framtiden fick jag veta när jag ringde.

Jag kan inte tänka mig att UCC skulle hålla sämre klass än det som tillverkades i Tumba. :fakta
Acke reckomenderade EBC Dubbel H så jag följde hans råd och är nöjd. Även om det är länge sedan jag körde med originalskivor med originalbelägg.
 
Nyheter
Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Nyheter från Wunderlich

Wunderlich är ett företag i...

Stark Future tredubblar omsättningen

Barcelona, Spanien – april ...

Harley-Davidson lanserar RIDE

Pressrelease från Harley-Da...

KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Back
Top