Surtees
GGG grinig gammal gubbe
Innanför den kåpan är det (om jag minns rätt) fyra hål för axlarna som håller öppna/stängvipporna, men banjon sitter på ett ställe där det inte finns något hål - skulle kunna tänka att det på denna hoj finns ett hål och kanaler som mynnar mot glidytorna på kam/vipporJag vet faktiskt inte varför dom leder oljan i slangarna, men jag ska kolla upp det! Det låter rimligt att det är någon typ av spridning man vill åt.
Och ja, man kör utan remkåpor! Allt som är onödigt är borta.
Man har inget draget på den sidan av hojen, och batterihållaren sitter lite som ett skydd där man fäster lite sladdar. Sen täcker liksom sidokåporna.
View attachment 525631
Här ser du slangen går från oljekylare och ut till båda cylindrarna.
Edit:
På motsatt sida ser det ut att sitta en plugg på motsvarande ställe i kåpan - vad jag inte får ihop är att tändstiftet sitter centralplacerat och ett hål skulle då gå rakt igenom stiftet. Om hålet inte går tvärs igenom så borde det finnas ett inlopp även på höger sida där pluggen nu sitter. Mystiskt, detta får du grotta vidare i.









