Bikes & Babes! (Moraltanter undanbedes!)

Jag tror han kommer få ligga. Men inte med cheyorna. Utan på marken bredvid hojen och försöka polera bort resterna av nedsmält damsko på ljuddämparn. Vad snopet.

En bekant lånade ut sin Harley för en modellfotografering och han fick polera bort en gummiklack från ena pipan.
Men han fick några av bilderna som tröst, och så fick han vara med på fotograferingen av 2 snygga modeller
 
Ungefär som att kicka sin första motorcykel med blöta gummistövlar. Hade en XR600 med hemmagjord kick efter att den gamla gått av.
Givetvis baktände den och sprättade upp hela gummistöveln.
Är nog 30år sedan men sådant man kommer ihåg.
Mer än en gång blev det blåmärken på vaden efter startförsök
Mitt bästa kick minne har nog mer med avsaknad av byxor att göra. Iklädd shorts så hade jag städat hojen. Nu skulle RD125 LC varmköras. Man står vid sidan av och kickar och foten halkar av. Likt ett fint hyvelspån hänger en lååång krullig hudremsa kvar på kicken. Smalbenet lyste vitt sen rött. Saker man minns.
 
 
Last edited:
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top