Jag har en fråga som man knappt vågar ställa:
Tänk er 80tal, fredagkväll, man har en låda öl i bilen (volvo amazon/140/ford granada/whatever) och ska ut och sladda lite och kanska plocka upp lite skönheter med jeansjacka pastellfärgat bälte och stort fluffigt hår som luktar cocos och jenka tuggummi.
Givetvis måste man ju ha lite musik som lockar honor, så man matar in senaste kassetten i sin Knutsson 7000, gör ett smiley face av reglagen på sin IQ 160 och poppar så mycket billebros högtalare pallar.
Om man hade råd prenumererade man på MrMusic Hits, men vad fan hette budgetalternativet som man också kunde prenumerera på, som också hade alla dom senast hitsen, med skillnaden att dom sjöngs av coverartisterna som inte var bra nog att få jobb på finlands färjorna.
Jag hade en bekant som gick på den niten och löste en årsprenumeration, sen kom han inte ihåg att avsluta i tid så det löpte på ett år till.
Ibland var låtarna kusligt nära orginal, men det kröp i hela kroppen för att dom var liiite off, ibland var dom makalösa fiaskon rakt igenom.
På hemväg spelade dom som fortfarande var vid medvetande Asta Kask eller något