Sverige idag..

Skrev jag det? Inte sjutton läser väl du lika illa som Markus?
Alla historier som skapats av folk för att få kontroll över andra eller för att få deras uppmärksamhet där de berättat om gudar har haft en sammanhållande kraft och skapat livsregler, men jag ser inte behovet idag.
Det finns inga anledningar att fylla i kunskapsluckor med "Gud gjorde det". Det är bara att inse att vi inte vet allt och söka svar vetenskapligt och inte hindras av påhitt som saknar stöd i forskning.
Du skrev ”med den kunskap som finns i världen idag så krävs det någon form av brist i den logiska tankeförmågan för att ha med gudar i sin begreppsvärld”. Håller med om att det var en lite väl tillspetsad formulering att omskriva detta med ”galenskap”. Ber om ursäkt för det.

I övrigt, se mitt svar till Kratoz
 
Har ni läst bibeln i sin helhet? Inte jag.
Ja både gamla och nya T.
Jag har också läst koranen på engelska (måste egentligen läsas på arabiska).
Jag fick den av en turk efter att ha diskuterat religion med honom några kvällar.
Jag har också läst Mormons bok.
Och, vad jag hoppas var, scientologernas bibel/manifest som jag hittade på nätet.
Jag hade religiösa skrifter som hobby ett tag. 😊
Alla är mer eller mindre gal...konstiga i sin helhet.
Men om man "sherry pickar" ganska rejält hittar man sanningar/moral i enstaka meningar i alla.
 
Jag hörde Helldén säga att han höll med Åkesson i partiledardebatten nyss.
Höll på att trilla av stolen. 😅
 
Har ni läst bibeln i sin helhet? Inte jag.
Har läst den pärm till pärm ett par gånger, koranen med. Och Mormons bok, en drös dravel från scientologerna och lite annat religiöst flum.

I direkt jämförelse mellan koranen och bibeln får jag nog säga att koranen låter minst knasig. Å andra sidan börjar koranen hyfsat vettigt för att bara spåra ur mer och mer ju längre in man kommer.
Mormons bok är helt fantastiskt tungläst och man somnar på en halv sida på grund av det svårt misshandlade språket och totala avsaknaden av rim och reson.
Scientologerna är mest bara kass scifi fantasy.
 
Oh tell me more. 😅

LÄNK BORTTAGEN
Så försvarsmakten är sexualiserad därför att någon galen politiker kollar på obscena bilder?

För övrigt rätt osmakligt att dela den där smörjan här på forumet.
 
Last edited:
Så försvarsmakten är sexualiserad därför att någon galen politiker kollar på obscena bilder?

För övrigt rätt osmakligt att dela den där smörjan här på forumet.
Bra poäng om länken, tack jag tar bort den,men det är ju detta du och några till försvarar.

"Anspelningar på incest och barn
Det hela uppmärksammades från början av användaren “PlainviewLegacy” i ett inlägg på plattformen X (Twitter). Inlägget visade stora mängder av gilla-markeringar på grova, homosexuella, pornografiska inlägg - många av dem med våldsinslag - från den moderata politikern och tidigare Stockholm Pride-ordföranden Fredrik Saweståhls konto."
 
Last edited:
Bra poäng om länken, tack jag tar bort den,men det är ju detta du och några till försvarar.

"Anspelningar på incest och barn
Det hela uppmärksammades från början av användaren “PlainviewLegacy” i ett inlägg på plattformen X (Twitter). Inlägget visade stora mängder av gilla-markeringar på grova, homosexuella, pornografiska inlägg - många av dem med våldsinslag - från den moderata politikern och tidigare Stockholm Pride-ordföranden Fredrik Saweståhls konto."
Du får prova fiskelyckan i andra vatten.
 
@BrooklynS skrev:

Du menar att du är i T-centralen varje dag och argumenterar därför för att man borde stoppa alla bilar som åker mellan Haparanda och Torneå? För att vi har så många gängskjutningar?

Hänger inte med i din logik. Jag tycker att du flyttar målstolpar bara.


Markus skrev:
Nej inte alls men jag flyttar frågan till Sverige-tråden, det blev långt från Ryssland nu.

Frågan rörde att Ryssland misstänks sabotera Malmbanan. Min tes är att på område efter område misslyckas Sverige att skydda landet och befolkningen. Vare sig det är en bit tågräls, en tunnelbanestation, en gräns eller ett helt samhälle så ser man Sveriges undfallenhet. Detta i bjärt kontrast till många andra länder inklusive grannländer.

Jag har passerat gränsen Finland/Sverige, Norge/Sverige och Danmark/Sverige och konstaterar att om det är en kontroll så utförs den inte av Sverige.

Jag har också konstaterat att trots förhöjt terrorhot så väljer Sverige att inte bevaka typiska områden där muslimska terrordåd sker, dvs tätbefolkade områden där civila är instängda och oskyddade. Detta också till skillnad från andra länder.

Att du är nöjd med allt Sverige inte gör är sedan gammalt. Vare sig det är pandemi, kränkta gränser, gängkriminalitet och många fler områden så ger du ett relativt nöjt intryck och börjar prata om perifera händelser i andra länder.
 
Demokratier är ofta långsamma i reaktionerna och kan förefalla ”naiva” när det gäller smygande hot.

Min poäng som du undgår är att Sverige inte skiljer sig jättemycket från andra länder - inklusive grannländerna.
Alla länder har sina problem.

Sedan misstolkar du mina försök till nyansering av Sverigebilden som ett blint försvar av invandringspolitiken. Och fastnar där.

Ta nu och gör den där turen, även om du tar kilen kan du ju ha på dig en kevlarhoodie. ;)
 
Kan man klämma åt köpare av illegala droger för "finansiering av kriminell och terrorverksamhet"?
Kanske skulle man klämma åt Bankerna för "finansiering av kriminellverksamhet".
Det här citat:
I en intervju med Nyheter24 uppger Charlotte Pataky, pressansvarig på BankID, att den rådande bedrägerivågen är ett stort samhällsproblem som drabbar många företag och myndigheter. Inte sällan sker det med så kallade "spoofade" eller förfalskade telefonnummer.
– Vi, och många andra aktörer i samhället, både varnar och tar bort dessa (bluffmeddelanden, reds anm) kontinuerligt. Men bedragarna ändrar hela tiden modus, säger hon och fortsätter:
Uppmaningen till BankID-användare är vidare att aldrig trycka på länkar, ringa upp eller öppna sitt BankID på uppmaning av någon annan.
slut citat
Blir ju totalt obegripligt när det kombineras med
Över 7 000 företag, myndigheter och föreningar är anslutna till BankID i Sverige.
Hur ska man som användare av Bank-ID kunna veta om det är ett kriminell länk eller en av 7000 företag som använder Bank-Id och som vill man ska logga in med Bank-Id ?
 
Last edited:
Nyheter
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

Back
Top