Tråden för stötande skämt

Säkerhetsrisk(er)?​

Fredrik Kärrholm har i inlägg i sociala medier bland annat kallat Jamal El-Haj för en säkerhetsrisk. ”Jag står för det jag har sagt”, säger Fredrik Kärrholm som i nuläget inte tänker ta ner några av sina inlägg.
 

Säkerhetsrisk(er)?​

Fredrik Kärrholm har i inlägg i sociala medier bland annat kallat Jamal El-Haj för en säkerhetsrisk. ”Jag står för det jag har sagt”, säger Fredrik Kärrholm som i nuläget inte tänker ta ner några av sina inlägg.

Inställning till Hamas​

El-Haj fick hård kritik för att ha deltagit och medverkat vid den europeiska palestinska konferensen i Malmö i slutet av maj 2023, där också konferensens 20-årsjubileum uppmärksammades. Konferensens ordförande, Amin Abu Rashid, är sedan tidigare välkänd för sin aktivism och finansiering för Hamas och fartygsflottiljer med Gaza som destination. Redan innan konferensen ägde rum uppmärksammades den för kopplingen till den palestinska terroristorganisationen Hamas och bland annat PLO har tagit avstånd från konferensen. Dessa kopplingar gjorde att samtliga riksdagsledamöter från S, MP och V som varit tilltänkta talare valde att utebli, dock ej El-Haj som utöver deltagandet också höll ett anförande.

Han låter ju lite som om han förtjänar den sleven.
 
Han låter ju lite som om han förtjänar den sleven.
Det gör ju lite det.
Utan att veta vad "anförandet" innehöll, så kanske man inte skall dra slutsatser. OM han dykt upp och talat om för övriga deltagare att de är dumma i huvudet och bör sluta finansiera en terrorgrupp, så vore det ju helt ok.

Men någonting säger mig att det kanske inte var så det gick till....
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Back
Top