Biltema häftklammer

PalmoSweet

Medlem
Gick med
15 Mar 2021
Hoj
Yamaha wr125 2013
Hej! Köpte mig idag ett nytt sadelöverdrag men tyvärr så behöver jag en häftpistol/klammer med näbb vilket jag inte har. Har tillgång till en ordentlig kompressor så tänkte kolla med er om denna från biltema kommer ta sig igenom plasten på en sadel från en exc 450 2021?

mvh Rasmus

 
Jag har klätt en handfull sadlar med en sån, den skjuter klammern rakt igenom vinylen så man får ställa in den på svagare. Så visst klarar den jobbet.
 
När jag klädde om min sadel till min Bandit, så nyttjade jag en manuell pistol. Det funkade alldeles utmärkt. Jag kan tycka att du skjuter över målet om du ska köpa en tryckluftsdrivern klammerpistol.
 
Hej! Köpte mig idag ett nytt sadelöverdrag men tyvärr så behöver jag en häftpistol/klammer med näbb vilket jag inte har. Har tillgång till en ordentlig kompressor så tänkte kolla med er om denna från biltema kommer ta sig igenom plasten på en sadel från en exc 450 2021?

mvh Rasmus

Utan tvekan. Har också en.

Ibland tomskjuter den. Vet inte riktigt vad det beror på, men det är ju bara att trycka en gång till.

Har laborerat med olika arbetstryck.
Fungerar bra till 99%
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top