Dagens Blocket! (mc-relaterat)

Hur kan man irritera sig på att en hoj inte för evigt behåller orginalfärg och dekaler?

Jag gillar inte kaskadspyor av färger på motorcyklar, enfärgat är bra, en kompleteringsfärg ännu bättre men trefärgat börjar kännas som en VCT overall från 80 talet

80-tal-traningsoverall-rosa-maskerad.jpg
Hrm... vad är det för fel på trefärgat om jag får fråga? Det där va väl hett? Och rödhårig dessutom :tuttar
 
Är den i klass med en SR250?

Jag tror inte byggaren försöker pracka på dig den, jag tror att han har lagt ut den så att den som tycker om den får köpa den
SR250 är i en klass för sig. Tyvärr omöjlig att få tag i eftersom alla köpts upp av samlare. Överhuvudtaget är enstånkor extremt övervärderade av någon anledning.
 
SR250 är i en klass för sig. Tyvärr omöjlig att få tag i eftersom alla köpts upp av samlare. Överhuvudtaget är enstånkor extremt övervärderade av någon anledning.
Finns till salu
1895 pund.
Varför någon vill ha en sådan övergår mitt enkla förstånd.
 
Finns till salu
1895 pund.
Varför någon vill ha en sådan övergår mitt enkla förstånd.
Jo, men så är det ju. Man får leta land och rike runt efter dessa, eller snarare över hela världen. Finns inte många kvar nu på marknaden. Riktiga samlarobjekt har de blivit. Synd att man inte insåg det i tid och köpte upp sig på några stycken medan de var överkomliga.
 
Jo, men så är det ju. Man får leta land och rike runt efter dessa, eller snarare över hela världen. Finns inte många kvar nu på marknaden. Riktiga samlarobjekt har de blivit. Synd att man inte insåg det i tid och köpte upp sig på några stycken medan de var överkomliga.
Frågan är väl mer varför du inte köpte en tidigare? :va
Det är väl inte spekulation i värdeökning du är ute efter, utan en farkost som ger fantastiska upplevelser i den mån man själv referar till?
Så hur kom du på att SR250 var så fantastisk alldeles för sent, den har ju alltid varit som den är?
 
Jag var mc handlare när SR250 kom ut, en så svårsåld mc har väl inte funnits den hade varken kraft i motorn och usel väghållning.
 
Nej, du känner ingen Barbro.
Jag gör.

Vi har olika referenser helt enkelt.
Folk får väl bygga om bäst fan dom vill.
Det är när dom vill pracka på sina missfoster på oss andra - och verkar vilja "ha betalt för jobbet" som jag surnar till.

CB 400 Four är en liten ikon ute i hörnet - i sitt originalutförande. Den har helt klart ett värde. Vi som var med minns hur fel den landade med sina 408cc när försäkringssystemet gjordes om.

Harry Lundberger - som du säkert heller inte vet vem det var, var en gubbe så länge jag kan komma ihåg. Sur gubbe.

Han var skoningslös på utställningar när någon ställde ut "originalrenoverat".
Han hade fotografiskt minne och visste på pricken hur kullrig en skruvskalle skulle vara för de olika årgångarna av helt olika hojar.
Möjligen autist, troligen savant inom ett mycket smalt område, avgjort besvärlig människa och helt fri från begränsningar kring det sociala och vad som bör sägas och när.

Hans egna hojar såg ut som fan och bestod av delar från flera decenniers produktion och av olika märken.

Men han gick själv fri. Han hävdade inte "original", och det gör förvisso inte säljare än av just denna hojen heller.

Det är en gubbes rätt att vara sur på sådant han inte gillar. Han har även tolkningsföreträde. Och alltid rätt. I egenskap av erfarenhet och förvärvad vishet.



Jag tycker bara att det är så dumt.
CB 400 Four har ett värde. Som den är.
Den står helt enkelt på egna ben.

En CB 400n kan man göra vad man vill med. Det drööööjer innan den uppnår någon slags kultstatus. Bygg om till Skramler and see if I care!

Men en CB 400 F?
Näe. Inte på mitt pass.

Jag har ju alltid misstänkt att du är son eller nåt till just Harry Lundberg. ?
 
Jag har ju alltid misstänkt att du är son eller nåt till just Harry Lundberg. ?

Tack!
Jag känner mig ibland lite besjälad med honom edit: vad gäller de udda inslagen - inte det bottenlösa kunnandet och lufsar gärna omkring i hängslebyxor hemma bland djuren.

images (6).jpeg

Faktum är att jag minns var jag var när jag fick höra att han gått bort - och vem som framförde det:
Det var faktiskt Picko Troberg, och jag blev glad över vilken vördnad denne gigant visade Professorn.

Lugn, det är inte namedropping på det viset - jag umgicks inte privat med Picko.

Nej, det var MC-mässa på Sollentuna 2005. Picko arrangerade, och det var utställarmiddag någon av kvällarna.
Picko klingade i glaset, äskade skål för Absent Friends - anglofil som han var.

Han berättade om frånfället och jag rördes dels hur påverkad han själv var av det han berättade - och mumlet i lokalen i samband med det.

Tänk hälften som frågar: "vem var det?"
och den andra hälften av deltagarna berättar med egna minnen om vad professorn sagt, gjort och hittat på.

Jag lovar: var det 200 personer i lokalen, så berättades det 100 olika historier.
Efter någon knapp minut började skratten och fnissningarna komma igång - och efter fulla minuten var det en rent av uppsluppen stämning kring borden.

Tänk att som särling få leva ett liv där man kan glädja folk även efter sin död.

En ynnest, helt enkelt.
 
Last edited:
Jag var mc handlare när SR250 kom ut, en så svårsåld mc har väl inte funnits den hade varken kraft i motorn och usel väghållning.
Det förstår jag till fullo. Jag var hojköpare på den tiden, och vem valde inte en hoj med två eller fyra cylindrar istället, för bara några tusenlappar mer? Hur mycket ballare var det inte att komma till korvmojjen med en fyrcylindrig hoj = en riktig mc, än att komma inputtrande med en enstånka - närmast jämförbar med en moppe? Klart man köpte en radfyra.

I dag är läget annorlunda. Att renovera en gammal radfyra kostar både tid och pengar, men en enstånka går ju att hålla rullande med måttliga insatser. Plus att den påminner litet om en gammal engelsk klassiker, kanske en BSA..?
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top