Från en nybörjare till er alla…

Wallentin

Medlem
Gick med
20 Feb 2022
Hoj
Har ingen än ju!
Hej allihopa!

Har ställt lite frågor här innan om kläder och hoj men idag var det dags för den första övningkörningsdagen. Det blev en runda till macken, sen lågfartsbana och sist ca 30 min på landsväg.

En bit in i turen möter vi ett gäng på ca 10-12 motorcyklister. Jag som kör landsväg för första gången är stenfokuserad och släpper inte styret men varenda en i detta gäng hälsar på mig när vi kör förbi!

Det var en riktigt kul sak att uppleva på sin alldeles första ”tur”!

Så ett stort tack till er alla som även hälsar på oss nybörjare och övningskörare!
 
Hej allihopa!

Har ställt lite frågor här innan om kläder och hoj men idag var det dags för den första övningkörningsdagen. Det blev en runda till macken, sen lågfartsbana och sist ca 30 min på landsväg.

En bit in i turen möter vi ett gäng på ca 10-12 motorcyklister. Jag som kör landsväg för första gången är stenfokuserad och släpper inte styret men varenda en i detta gäng hälsar på mig när vi kör förbi!

Det var en riktigt kul sak att uppleva på sin alldeles första ”tur”!

Så ett stort tack till er alla som även hälsar på oss nybörjare och övningskörare!
Det är bara att vänja sig. Hälsandet tar aldrig slut. Du kommer tröttna rejält på att hälsa på varenda tvåhjuling men du kommer fortsätta med det av artighet.
 
Hälsa är kul! Gemenskapen till en hojbroder! Jag vinkar alltid högt, tydligt och resolut. Ibland kan jag ställa mig upp och göra en honnör till varierande HD-åkare som aldrig hälsar på mig.
Det är mycket klankande på HD åkare. Men jag hälsar alltid på alla som kör hoj.
Men vi har kanske inte mötts?
 
igår körde jag en runda på 20 mil.. mitt i rundan var det en motorcyklist på mötande sida som stannat. Han vinkade & jag vände & fråga om han behövde hjälp, för det såg ut som en "hjälp mig" vinkning.. men han bara vinkade

Motorcyklister är trevligt folk som hjälper varandra
 
Jag som kör landsväg för första gången är stenfokuserad och släpper inte styret men varenda en i detta gäng hälsar på mig när vi kör förbi!
Jag som kört i 35+ år väljer att inte heller släppa styret utan lyfter bara vänsterhandens fingrar - eller nickar. Funkar fint och syns rätt bra det med. (y)
 
Hälsade inte heller på mötande när jag övningskörde, kändes inte som att läraren skulle uppskatta det. Nu hälsar jag på alla och eftersom jag cyklar också brukar jag hälsa på cyklister, de blir rätt förvånade ser det ut som :)
 
Hälsade inte heller på mötande när jag övningskörde, kändes inte som att läraren skulle uppskatta det.
Jag undrar det jag. När jag möter övningskörare så hälsar alltid läraren på mig och jag tror att jag uppmuntrades att göra det när jag tog kortet.
 
  • Gilla
Reaktioner: RN
Det är bara att vänja sig. Hälsandet tar aldrig slut. Du kommer tröttna rejält på att hälsa på varenda tvåhjuling men du kommer fortsätta med det av artighet.
Det är alldeles för många hojåkare idag för att man ska orka hålla på och hälsa. Det kanske fungerar på tomma Norrlandsvägar men inte här i Stockholmstrakten där man kan möta 30-40 hojar på en halvtimma. Det blir bara jobbigt till slut.
 
Det är alldeles för många hojåkare idag för att man ska orka hålla på och hälsa. Det kanske fungerar på tomma Norrlandsvägar men inte här i Stockholmstrakten där man kan möta 30-40 hojar på en halvtimma. Det blir bara jobbigt till slut.
I tokholmen hälsar jag bara i början och slutet på säsongen, när det bara är en i veckan eller nåt sånt. Och de brukar hälsa tillbaka.
 
Idag vinkade jag tillbaka till en tjej som tittade ut från sitt hotellrumsfönster. Första våningen Hantverkargatan/St Eriksgatan. Jag väntade på grönt. Lite ovanligt men va fan. Ett leende kostar fortfarande inget.
Jag tutade till och vinkade på en grupp poliser utanför det jättestora polishuset på Bergsgatan. En söt polistjej log tillbaka. Det räckte. Dom är lite svåra på att morsa, poliserna. Tror de att jag är ironisk för att jag åker motorcykel? Har poliser fördomar, har jag fördomar om poliser? Jag får fråga vid tillfälle.
Åkte in i en av dessa ständigt återkommande laserkontrollerna utanför Zinken. Där åker jag ALLTID max 30. Laserpolisen morsade tillbaka motvilligt när jag körde tummen upp. Bötesblockpoliserna 100 meter bort vinkade också motvilligt när jag passerade dom. Är de dåliga förlorare? Är det inte bra att jag håller hastighetsbegränsningen?
Efter dådet på Drottninggatan var det en jäkla hype kring poliserna och medborgarna slog knut på sig själva i deras bevis på uppskattning. Mordet på Eric Torell kanske drog ner populariteten så pass att kåren känner av det. Eller har alla glömt?
Idag har jag åkt bulten och fikat på Rosenhill. Jag har morsat tillbaka på ovanligt många ensamåkande hojåkare. T.o.m på några handledare. Jäklar vad många som är ute och övningskör idag.
Som jag "sagt" tidigare, hojåkare är ingen enhetlig grupp med goda människor som jag skulle vilja umgås med, att vi har ett gemensamt intresse betyder inget särskilt längre. Det finns en jäkla massa hojåkare som jag inte ger mycket för alls. Att folk förväntar sig att man ska morsa är konstigt när färskingar inte ens vet varför folk började med det förr. Jag har morsat sedan 1977. I båt något tiotal år till.
Jag morsade också på en raggare(?) i en skitfin jänkekombi från sent 50-tal. Jag tror att han blev lite glad i alla fall.
Häromveckan en kvinna i en ljusblå bubblacab. Hon blev glad. Folk med Amazonkombi, 142or eller en fin 240... tumme upp.
Fikande brandmän utanför Johannes brandstation... de vinkade först. Folk gillar nog Kawan.
På en däckverkstad dök det upp två spanjorer från Barcelona. Den ene behövde ett nytt bakdäck. De hade varit uppe i Nordkap men gummit räckte inte ända hem. Den däckverkstaden monterar inte av på på hjul. Spanjorerna var inte så bra på att mecka. Jag sa att jag kan fixa det. Redan skitig och klädd för att mecka. Jättetrevliga killar, kul att hjälpa till. Å så fick jag visa lite mobilbilder på TDMen i Barcelona och runt om i Spanien.
Ni som vinkar maniskt, hejar ni också när ni möts i kön på fiket, i hojaffären, på macken osv eller är det för personligt? Bara med hjälm på?
Jag tankade Kawan häromdagen. På macken stod 10-15 HD-åkare med skinnvästar. Dom morsade inte. Lika bra det. Jag kände inte dom och var inte intresserad av att ändra på det (ja ömsesidigt förmodligen). Om de hade behövt ett av mina fina originalverktyg så hade de självklart fått låna det.

Så dumt, ännu en tråd om att vinka. Å här sitter jag.

En bild från gränsen mellan Frankrike och Spanien, nära byn Colera. Klart jag morsar (ensam och rädd långt hemifrån).

image.jpeg
 
Senast jag körde hälsa en aphäng HD på mig. Dom brukar vara svårast å fösta gången för mej. Ibland måste man ha båda händerna på styret å då använder jag huvet å nickar med en rejäl rörelse så dom ska se att jag inte struntar i dom
 
Nyheter
Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

Back
Top