Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Den får för lite bensin. Börja med att justera på blandskruven. Varm motor och justera till högsta varvtal. Justera sedan tomgången till lagom varv.Hej alla kloka och kunniga om mc och moped. Undrar om någon kan hjälpa en novis och svara på varför min sons moped Viarelli scrambler endast funkar med full choke.
Den var såld till en kund från början från den handlare vi köpte den ifrån. Den första kunden bytte in den till handlaren igen och den hade bara gått 34 mil när vi köpte den från handlaren igen som sålde den i första läget. Jag antar att det finns garanti eftersom den såldes första gången i mars. Jag kommer att ringa handlaren imorgon. Bara så knepigt tycker jag. Visst kan den som köpte den i första läget pillat på något och sen sålt tillbaks den men det borde väl handlaren kolla. Den ska vara servad också enligt handlaren.Kan du ge lite mer info? De är rätt nya (min son har en) så borde du inte ha garanti? Har något varit och pillat på inställningarna?
Tack för tipsen. Den är i princip helt ny och jag är helt kass på att meka, det låter lite knepigt att detta inte är gjort från handlaren iof. Men det kan ju vara felinställd för den går överhuvudtaget inte utan choke, även halv choke kväver och den blir aldrig sur hur länge man än kör med full choke.Den får för lite bensin. Börja med att justera på blandskruven. Varm motor och justera till högsta varvtal. Justera sedan tomgången till lagom varv.
Räcker inte det får du bestycka om förgasaren.
Då har du garanti. Lämna in. Du får lära dig justera förgasare när garantin gått ut.Den var såld till en kund från början från den handlare vi köpte den ifrån. Den första kunden bytte in den till handlaren igen och den hade bara gått 34 mil när vi köpte den från handlaren igen som sålde den i första läget. Jag antar att det finns garanti eftersom den såldes första gången i mars. Jag kommer att ringa handlaren imorgon. Bara så knepigt tycker jag. Visst kan den som köpte den i första läget pillat på något och sen sålt tillbaks den men det borde väl handlaren kolla. Den ska vara servad också enligt handlaren.
|
|
Förarkurser på Nürburgring
Nu är datumen för båda föra... |
|
Brembo presenterar TrackTribe
Brembo presenterar TrackTri... |
|
|
|
21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026
Stora Motorcykelkatalogen 2... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?
Rykten om nya klassiska Duc... |
|
|
Äntligen!
Om du, som jag, ständigt åk... |
|
|
Missa inte förköpstävlingen
Jul närmar sig och även om ... |
|
|
Sista chansen!
Nu är vi inne på sluttampen... |