Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Tror du har rätt. Tyvärr...Vi kan börja med tidigare krav Norge hade och det var
20smittade/100000
Idag har ca 700/100000
Norge kommer vara stängt länge
Fast Norge är ju inte med i EU, så dom har väl inget som hindrar dom att gå sin egen väg och godkänna vaccinpass/öppna gränser när dom känner för det? Vilka länder har godkänt vaccinpassen?
Hmm.. Vet inte vilken det kan vara tyvärr... Du minns inte på ett ungefär hur tiderna var? Vi åker på Måndag och vill vara där ganska vettig tid för att slippa stå i långa köer men vill inte komma dit o där är stängt i flera timmar.Såg en norsk sida häromdagen där alla gränsövergångar var listade med öppettider för teststationer etc. Har letat mig blå, men hittar den inte igen. Någon som vet vilken jag menar?
Så jäkla störande. Var en tabell med alla gränsövergångar och tider för bemanning av dessa. Vill minnas att jag klickade fram den via https://www.fhi.no/, men kan för mitt liv inte hitta den, eller googla fram den. Vissa stationer är ju bara bemannade dagtid, och andra dygnet runt.Hmm.. Vet inte vilken det kan vara tyvärr... Du minns inte på ett ungefär hur tiderna var? Vi åker på Måndag och vill vara där ganska vettig tid för att slippa stå i långa köer men vill inte komma dit o där är stängt i flera timmar.![]()
Exakt den jag letade efter!
Gammalt inlägg men för tydlighets skull: enligt denna sida så accepterar Norge inresande med covidpasset utan ytterligare restriktioner (dvs ingen karantän etc).Vaccinpass är inte bara en EU fråga utan det är fler länder än så om jag gissar kommer kräva det.
Att Norge skulle gå sin egen väg är knappast troligt och rörande öppna och stängda gränser så bestämmer ju varje land det utan påverkan från EU.
Som lite teknikintresserad ska det bli intressant att se vad UK men även Norge väljer, en del lösningar som eventuellt kommer nyttjas är bland annat vår svenska eID lösning som heter Freja (konkurrent till BankID).
Ja, så är det, men då ska du vara fullvaccinerad.Gammalt inlägg men för tydlighets skull: enligt denna sida så accepterar Norge inresande med covidpasset utan ytterligare restriktioner (dvs ingen karantän etc).
![]()
Questions on your rights in the EU? Or your obligations? - Your Europe
Your Europe guides you to the most relevant EU and national websites.europa.eu
![]() |
Bike nr 10 lämnad till tryck!
Nästa nummer av Bike är som... |
![]() |
Missa inte Katalogen 2026!
Stora Motorcykel... |
![]() |
Flera stora stjärnor till 2025 års Gotland Grand National!
David Knight, Ducati Åre... |
![]() |
Ny Brutale från MV Agusta
Italienska motorcykeltillve... |
Indian Motorcycles bryter sig loss
Screenshot Polaris Inc h... |
|
![]() |
YAMAHA TRACER 7 OCH TRACER 7 GT Y-AMT
Yamahas TRACER 7 och TRACER... |
![]() |
Stark Varg SM – Världens starkaste supermoto!
Det har tisslats och tassla... |
![]() |
KTM är tillbaka!
Dags för ”Tracking” med fot... |
![]() |
Stark Varg SM – Världens starkaste supermoto!
Det har tisslats och tassla... |
ZX Moto gör en Honda-lik retromodell
Screenshot Titta bakåt u... |