Du kan också gurgla ditt eget piss istället för att sitta och bara vara sådär jävla präktigt förnämlig![]()
I rest my case.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Du kan också gurgla ditt eget piss istället för att sitta och bara vara sådär jävla präktigt förnämlig![]()
I rest my case.



Eh, va?...har trådstartaren eller rent av SH-kollektivet i så fall rätt att önska, uppmana eller rent av tvinga honom till självmord...?

Tungt ämne men det är vanligare än man vill tro. En undersökning 2015 visar att 5%, alltså 1 av 20 minderåriga, inom idrott utsatts för sexuella övergrepp. Det finns dessutom ett mörkeltal och de flesta får bära sina negativa upplevelser inom sig resten av livet. Undra fan på att offren tar livet av sig medan förövarna går fria. Självmordsstatisiken i Sverige är 2 200 personer/år men detta talas det sällan om, precis som pedofili.
En lösning är att tala om det i klarspråk, då blir det mindre tabubelagt.
Denna enkätstudie genomfördes i samverkan med Statistiska Centralbyrån (SCB) bland 25-åriga män och kvinnor över hela Sverige. Enkäten besva- rades av 477 personer som samtliga är eller tidigare har varit aktiva i för- eningsidrotten. Av dessa informanter hade några även varit tränare, vilka besvarade kompletterande enkätfrågor ur ett tränarperspektiv. Bland de idrottsaktiva angav fem procent att de blivit utsatta för sexuella övergrepp i föreningsidrotten.
https://www.rf.se/globalassets/riksidrottsforbundet/nya-dokument/nya-dokumentbanken/forskning-fou/trygg-idrott/fou2012_5-kunskapsoversikt_-sexuella-overgrepp.pdf?w=900&h=900
Jag tror KTM-förare är värst.![]()
Har moderatorerna corona allihop..? Jag är varken lättkränKt, rasist eller har svårt för "humor", men dessa personliga påhopp hör väl ändå inte hemma på sporthoj, eller?
I det här fallet har i och för sig förövaren inte gått fri. Och som jag skrev i trådstarten tror jag det är extra förödande för en motorstjärna som degraderas till ”child molester”. Motorcyklar, bilar och motorsport är enormt starkt förknippat med den starka, tuffa mannen som varken pratar om eller visar så mycket känslor. Och så konstiga saker som pedofili etc. ska inte ens nämnas vid namn. Så i en sådan kontext kan man tänka sig att det är (om möjligt) ännu värre med ”child molester” på visitkortet. En nyligen eftertraktad reklampelare och förebild. Nu paria. Till skillnad från en del andra som skriver i tråden tycker jag det är intressant, eftersom det aldrig (?) har förekommit något liknande (vad gäller allvar/omfattning) i den här sporten....offren tar livet av sig medan förövarna går fria.
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |
|
|
Nya Chief Vintage Sturgis
I samband med 86:e Sturgis ... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |
|
|
Shelby Turner, klar för GGN
Pressmeddelande 2026-08-05F... |
|
|
Premiär för Östgöta Dundret
Under 1940 talet var Finspå... |