Trist, är du på benen redan eller?
Japp. Har slutat med oxy och jobbar igen. Jag förstår att vissa torskar på oxy, det är fantastiskt! Med mycket förstående kollegor fixar jag arbetsdagarna.
Det kunde varit värre. Men mycket bättre också...
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Trist, är du på benen redan eller?
Du borde ju ha kallare, du bor ju längre norrut... Fick skrapa på bilen igen (har varit frost ett antal nätter här i september) och frugan var mindre glad på sina blommor som stått ute, de ser inte så glada ut. Har varit på Gotland en vecka så vi har inte kunnat fixa det här hemma.Hade jag inte vetat bättre hade jag trott att vi var tvillingar men så snygg är jag ju inte..![]()
kallt utav hlvt imorse (+2), skotervantarna sitter inte på hojen (det är inte oktober), årliga punkteringen på hojen och jag är tvärfattig.
Plus en på den!Ännu en jävla gång står kylskåpet öppet när man kommer upp på morgonen. Ska det vara så jävla svårt att göra självstängande kylskåp!?![]()
Ännu en jävla gång står kylskåpet öppet när man kommer upp på morgonen. Ska det vara så jävla svårt att göra självstängande kylskåp!?![]()



Jag trumfar dig. Jag blev påkörd och har ont som fan. Hojen kommer nog skrotas...
Bara att justera lutningen på kylhelvetet, antingen med justerbara fötterna eller lägg distanser mellan golv och kylfan.
Tunga saker i dörrfacken närmast handtaget hjälper också till.
Finns ju inget värre än varm öl & sprit på morronen när man behöver återfukta sig.![]()


Sitter som platschef. Sitter i en mindre trevlig sits där en del av min avdelning ska avvecklas. 5 st herrar som egentligen skulle gått i pension inom 3 år men nu ska de flyttas över till en annan myndighet där man kommer röra runt i hela deras tillvaro. Mår piss över detta då jag känner för personalen.
Samtidigt pushar min chef mig till att gå på en helvetes massa möten där man planerar hur övergången ska gå till. Har försökt få dem att lyssna och lugna ner sig ett par år men nu har alla förbanna konsulter lagt så mycket tid på detta projektet så nu måste de genomföra övergången för att visa resultat..
Samtidigt avvecklar jag en del av min egen verksamhet och därav kanske även min platschefsroll. Är jag en fullständig idiot eller bara lojal mot min arbetsgivare?? Har sökt nytt jobb för en vecka sedan och hoppas jag får napp inom några veckor. Det här arbetet håller på att ta knäcken av mig både hemma och här "hemma"... Förbannad? Tja det är nog i underkant![]()


Att behöva säga upp personer man jobbar med är piss har själv provat på att vara mitt i mellan chef o fick nog när jag fick en lista med namn o pers nummer och order att säga upp dessa.
I dag är jag en vanlig 06;45- 16;00 och skiter i om företaget finns kvar i morgon eller ej sköter mig o mitt det räcker.
Dessutom kan jag som arbetare vara ledig ca 2,5-3 månader om året vilket var totalt omöjligt som mitt i mellan chef.
Kanske är fel jobb för mig? Dock anser jag att jag tillför mycket mer i denna position än jag gjorde tidigare. Min chef, beställaren till mina projekt, byggledare ja alla är nöjda. Ska tilläggas till tidigare beklagning är att jag ej har yttersta personalansvaret men min chef är en sån f*tt* så han håller sig undan från dessa möten.Tack för bra input från er som vet vilken sits jag är i.Kanske är fel jobb för mig? Dock anser jag att jag tillför mycket mer i denna position än jag gjorde tidigare. Min chef, beställaren till mina projekt, byggledare ja alla är nöjda. Ska tilläggas till tidigare beklagning är att jag ej har yttersta personalansvaret men min chef är en sån f*tt* så han håller sig undan från dessa möten.
Visst detta ingår i min arbetsuppgift att försöka göra detta så smidigt som möjligt. Dock så har dessa gubbar jobbat i mellan 15-30 år på samma arbetsplats och alltid ställt upp med minimal sjukfrånvaro och är såpass nära pension så det är det som gör mig mest förbannad! Den gamla skolan ska man värna om som har byggt det här landet.
Den modärna chefen tycker inte så, det är gammaldags och det som är gammalt ska bort. Vi måste tänka nytt och då är 15 - 30 års erfarenhet inget värt. 
HATAR butiker som kombinerar kassa och kundservicedisk
Kommer in I butiken med mitt garantiärende, går direkt fram till kassan som är tom. Väntar där tills en säljare uppmärksammar att där står någon. Säljaren kommer fram, jag lägger fram mitt ärende: "alldeles snart ska jag hjälpa dig, jag ska bara ta den här kunden först"
Karln har alltså inte rusat över för att hjälpa mig utan för att ta betalt av kunden bakom mig I kön. Nästa säljare ansluter till kassan bredvid, kön bakom mig har nämligen vuxit:
"Det går bra här också!"
-ehm, jag var här först...
"Jag hjälper dig alldeles snart, ska bara ta betalt av kunden här"
Dra helvet![]()
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats
Om du vill förfina din hoj ... |
|
|
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026
20-årige australiensaren Wi... |
|
|
Alltid redo för regn
Håll dig torr på hojen – ny... |
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |