Dagens Blocket! (mc-relaterat)

köpa en hoj utan att provköra?
Vissa är lite väl försiktiga.
Jag har haft en som vägrade låta mig provköra fast jag lämnade bilen+körkort i pant. Jag visade att jag ägde bilen via appen och erbjöd han att hålla i bilnycklar samt mitt körkort. Ingen provkörning trotts att bilen var värd 200 000+ och hojen 30 000.
Det blev ingen affär.
:3freak
 
https://www.blocket.se/stockholm/Honda_ft509_85888342.htm?ca=11&w=2
Nån har lyckats samla på sig två stycken Honda FT500. Är inte det en av landets mest sällsynta hojar, jag har aldrig sett en i trafik och ytterst sällan i någon annons. Och killen har två stycken av dessa rariteter. Borde väl vara gatuvarianten av XL500, eller?

Äh, jag hade 2 st samtidigt. Sålde dem ihop också. Man måste ha två för reservdelar till den dåliga eftermonterade startmotoranordningen. Finns inget att köpa, och ingen kick!!
 
Säkert ngn här som blir kRenckt men iallafall, 109kSEK utan att få provköra https://www.blocket.se/ostergotland/....htm?ca=15&w=3

Priset var väl kanske inte det tokiga, men.....köpa en hoj utan att provköra?
Jo, under vissa omständigheter, men inte nu under säsong :va

Köpte min första hoj utan provkörning.

Innan jag ens börjat ta kortet. Men vart från en handlare, så känns lite bättre iaf.
Ångrar inte köpet iaf!.... men idag nu när jag har alla kort så hade jag aldrig köpt utan provkörning.
 
Nu missbrukas ju ordet unik väldigt friskt på Blocket och rent krasst är ju alla hojar unika. De har ju ett helt eget regnr som förhoppningsvis ingen annan har.

Men vi tar och granskar en "ombyggd helt unik" hoj.
I detta fall en Suzuki VZ800. Suzukis instegsglidare som pumpades ut i dröser och som nu med åren blivit ombyggda till unika.

Framgaffel - original
däck/fälg - original
bromsar - original
framstänka - original
bellypan - original (fanns som tillbehör från Suzuki)
lyse - original
mätarhus - original
risers - original
styre - original
handtag - original
backspeglar - original
tank - original
motor - original
grenrör - original
stötdämpare bak - original
bakfälg - original
bakstänka - original
Ljuddämpare - utbytt
blinkers - utbytta
sadel - tror den är utbytt
passagerarsadel.....Är den en förarsadel de satt som passagerarsadel....?? :va
Ta mig fan....det är faktiskt unikt att ha en icke passande förarsadel som passagerarsadel :rofl

https://www.blocket.se/stockholm/Unik_mc_85921984.htm
VZ800_1.jpg
VZ800_2.jpg
 
Last edited:
Däremot - att en säljare från Sörtälje inte vill visa ansiktet är knappast unikt...
 
Äh, jag hade 2 st samtidigt. Sålde dem ihop också. Man måste ha två för reservdelar till den dåliga eftermonterade startmotoranordningen. Finns inget att köpa, och ingen kick!!
Ok, tack för det. Var annars lite sugen på dessa, efter att ha letat XL500 i flera år utan resultat. Så dessa hojar är inget att ha då?
 

Det verkar vara helt andra priser och en helt annan marknad ute på landsbygden än i Stockholm. Den hojen hade lätt kostat 15.000:- om det varit i Stockholmstrakten. Såg en MZ 125 i Piteå för 4000:- nyligen , hade lätt kostat det tredubbla i stan. Sjukt. Allt är tre gånger dyrare här av nån anledning.
 
Det verkar vara helt andra priser och en helt annan marknad ute på landsbygden än i Stockholm. Den hojen hade lätt kostat 15.000:- om det varit i Stockholmstrakten. Såg en MZ 125 i Piteå för 4000:- nyligen , hade lätt kostat det tredubbla i stan. Sjukt. Allt är tre gånger dyrare här av nån anledning.

Åt båda hållen skulle jag vilja säga, det är väl en följd av dålig omsättning. Få säljare och få köpare, så när man vill sälja får man dumpa priset ordentligt för att hitta köpare och när man verkligen vill köpa finns inget till salu så man får nästan betala ockerpriser.

Men just den här hojen tror jag handlar om brist på kunskap och den kunde nog ha dykt upp var som helst i landet.
 
Det verkar vara helt andra priser och en helt annan marknad ute på landsbygden än i Stockholm. Den hojen hade lätt kostat 15.000:- om det varit i Stockholmstrakten. Såg en MZ 125 i Piteå för 4000:- nyligen , hade lätt kostat det tredubbla i stan. Sjukt. Allt är tre gånger dyrare här av nån anledning.

Det bor mycket mera människor som inte är fullt 100 i stockholm ute på landet måste man vara intelligentare annars e man rökt:krama
 
Den här har legat ute ett tag och säljaren verkar vara medveten om vad han säljer.

Eller är han det...? Om "originalskick" verkligen är originalskick så ligger den någonstans runt 120-200 tusen beroende på skick, i alla fall om man följer prisutvecklingen på kontinenten. Och då ligger annonsen inte ute ett tag, så han annonserar uppenbarligen på fel ställe.

Blocket må vara fantastiskt för snabba affärer med alldagliga varor, men lite trögt för de riktiga entusiastfordonen.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top