Idag är jag förbannad därför att...

Satte ut en annons på Blocket, som vanligt ett misstag.
Pappskallarnas uppfinningsrikedom är oändlig.
 
För något år sedan skulle jag sälja en golf 1 cab I skabbigt slick för 5000kr. Fick förslag på byte till uppenbart stulna Makita handverktyg och massor av annat. Bäst var dock han som föreslog byte mot uppstoppat älghuvud. Poäng för kreativitet...
 
Idag är det skönt, Microsoft suger mest och bäst i hela världen. :mad::mad::mad:

0xc0000034 var ett snyggt meddelande på skärmen i morse :huvet
USB boot och autorepair fetfel, gick inte att läsa disken i en annan w10 men när jag petade in den i en gammal win7 med usb.docka så fannas allt kvar iallafall.

Nätet gav tips efter iallafall.
Från usb-booten, command prompt och
bootrec /fixMBR
bootrec /fixBoot (fick error mess men det kommandot är förmodligen inte till nytta i min installation :va )
bootrec /rebuildBCD

och man möts av en förmodligen craschad update som slutfördes (mot alla odds) och nu funkar skiten igen.. :zpy

:rock
 
Nyinköpta DRL (led-variant) från Ebay till Firebirden. Nu 10 minuter efter test av styrkan finns dess avtryck fortfarande kvar på näthinnan. En 3 watts LED med lins tjongar på rätt bra 20 cm från ögat!
 
Hemtjänstens oförmåga att hantera min dementa svärmor. Hur sjutton kan man lägga engångsskydd till sängen i tvättkorgen gång efter annan? Varför köper man vanlig mjölk till någon som inte tål laktos? Varför skriver man att en diabetiker ätit ordentligt vid 17:00 innan klockan är 16?
Har folk ingen som helst jävla yrkesstolthet?
Nu har hemsjukvården missat att ge antibiotika till tanten en av fyra gånger om dagen sen förra helgen. De har kompletterat med att lägga fram kanyler så hon kan ta insulin själv. En smula opraktiskt eftersom hon inte kommer ihåg om hon ätit fast tallriken står framför henne. :smasha
 
..men för helvete

20190605-201321.jpg
 
Nu har hemsjukvården missat att ge antibiotika till tanten en av fyra gånger om dagen sen förra helgen. De har kompletterat med att lägga fram kanyler så hon kan ta insulin själv. En smula opraktiskt eftersom hon inte kommer ihåg om hon ätit fast tallriken står framför henne. :smasha

Fy fan vad dåligt.

Vad finns det för alternativ för våra äldre nuförtiden?
 
Ringde Rosenhill igår och frågade när dom öppnade idag.
-"Vi öppnar klockan sju"

Var där fem i, inte fan öppnade dom sju inte, nä nio.
14 mil i skitnödan.
 
Fy fan vad dåligt.

Vad finns det för alternativ för våra äldre nuförtiden?
Det finns boenden för dementa, men det är inget överskott på platser. Dessutom ska man som anhörig ha skaffat fullmakt från den drabbade innan personen är bortom normal mental hälsa. Det vill säga att man ska be någon som känner sig hur bra som helst att ge upp sitt självbestämmande.

Lyckligtvis blir inte alla virriga när de blir gamla. I min släkt finns inga såna tendenser. I hustruns är det vanligt.
 
Nyheter
Påvens BMW R18 utauktionerad

Den 3 september 2025, under...

GGN 2025, värsta hittills !

Conny Bohlin, VD för Nordic...

Bildsvep – GGN 2025

På plats i depån på årets G...

Wunderlich vindavvisande väskor

Pressrelease om nyhet från ...

GGN Shakedown – Stark Varg EX!

MysEnduro i Laxå I sönda...

Bike nr 10 lämnad till tryck!

Nästa nummer av Bike är som...

Missa inte Katalogen 2026!

  Stora Motorcykel...

Flera stora stjärnor till 2025 års Gotland Grand National!

David Knight, Ducati Åre...

Ny Brutale från MV Agusta

Italienska motorcykeltillve...

Indian Motorcycles bryter sig loss

Screenshot Polaris Inc h...

Back
Top