Dagens Blocket! (mc-relaterat)

Det är väl inget sug efter vare sig GPX600 eller GPX750. Inte snygga, särskilt inte jämfört med de första GPz600 och 750. :tummenupp
 
Det är väl inget sug efter vare sig GPX600 eller GPX750. Inte snygga, särskilt inte jämfört med de första GPz600 och 750. :tummenupp

Håller med, även om jag körde 750:n under ett par år så gillade jag aldrig nosen på den. En annars mycket duglig hoj som funkade till allt.

Det osnyggaste med GPX 600 är de där knäkuddarna eller vad det ska likna för nåt.
 
Jo, vet vem som köpte den med, det var en Honda XL 250 som stått i ett förråd i 40år


Skickat från min iPhone med Tapatalk

Det är sånt alla vi motorintresserade drömmer om, vare sig det gäller bilar eller mc. Att hitta en nästan oanvänd pärla som nån ställde undan i en lada för 40-50 år sedan. Finns nån vandringssägen om en gubbe som köpte en ny bil och sedan dog han strax därefter. Hans gumma ställde in den i en lada där den sedan glömdes bort och hittades ett halvsekel senare av nån granne eller bekant, som fick köpa den av en struntsumma. Dags att börja åka runt och leta i gamla lador kanske.
 
Jag vet var det står en brun
Ford Taunus -78 med originaldäcken på och kanske 2000 mil på mätaren.

Vet inte om man kan säga att det är ett fynd men det är en ganska häftig tidskapsel.
 
Ja, men det tar jag inte här


Skickat från min iPhone med Tapatalk

Ska vi gissa? Nånstans mellan 20-30000 bör den ha hamnat på, om det inte var nån väldigt rik och excentrisk samlare som köpte den. Hojen har ju inte direkt någon kultstatus, och är knappast sällsynt eller spännande på annat sätt. En småtrist 250 från 1977, men å andra sidan praktiskt taget oanvänd.
 
Ska vi gissa? Nånstans mellan 20-30000 bör den ha hamnat på, om det inte var nån väldigt rik och excentrisk samlare som köpte den. Hojen har ju inte direkt någon kultstatus, och är knappast sällsynt eller spännande på annat sätt. En småtrist 250 från 1977, men å andra sidan praktiskt taget oanvänd.

Troligare max 15.000:- om man inte vill berätta :)
 
https://www.blocket.se/vi/83689329.htm

Jaha, hur var det här då... Inte har väl dessa nått denna statusnivå prismässigt ännu?

Är han HELT ute och cyklar eller vad tycker ni?
Det är nog en person som egentligen inte vill sälja hojen, men om någon mot förmodan skulle betala ens i närheten av begärt pris så kan han alltid köpa sig ett par RC45:or nere i Europa för att ersätta denna... Jag har sett priser på upp emot 30.000€ för dessa, så chansen att hitta en köpare för 795.000 SEK är nog inte så stor.
 
*/ ?>
Nyheter
BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Back
Top