"Det här köpte jag idag!"-tråden

  • Thread starter Thread starter FreddaGädda
  • Start date Start date
En pinlock till klara visiret - börjar bli så mörkt nu på morgonen ....
 
Jag försöker inte vara dryg här utan är bara nyfiken. Är det något speciellt med den nya eller är den likadan och ungefär likvärdig med den gamla? om så är fallet, vad ska du med två till? :)

- Den första har jag modifierat med ZX10-gaffel, ZX9-sving och bakhjul, digitalmätare, mm. vilket innebar att den inte var färdig och besiktigad för säsongen.
När jag fick syn på den andra, så var den helt körklar och genomgången. Den var dessutom dynojettad och bänkad. Så...nu har jag en "reservdelsmaskin" med en hel del bra grejor som är lättare och nyare än original, som jag kan plocka av om jag vill. Det var väl hela storyn typ : )
 
Den här damp ner på farstun idag, och den skickades i måndags! :rock
23275517_1848682638507608_5498672835904099184_o.jpg

Ja, det var ju inte PostNord som hanterade paketet i Sverige, så det var väl därför det faktistk inte tog så lång tid. :banana
Nu ska den bara monteras, och sedan får det gärna bli 25 grader varmt och torr asfalt så jag kan testa den. :hihi
Iofs kan jag ju skifta om till regndäcken, det bör ju inte vara helt omöjligt fäste i dem i höstväder. :crash
 
Skärmklipp.jpg

Klim Latitude byxa och jacka.
Eftrsom det är Gore-Tex förutspår jag en period helt utan regn de kommande 10-12 åren. :3freak
 
När man köper julklappar till sig själv får man det man vill ha...
ebdc1465bf37d88f76e7555f1c13fa99.jpg
 
Var ett tag sen jag handlade, men fick hem den och kunde montera den idag! :)

tevo lm.jpg

Tevo Little Monster 3D-skrivare.
 
Det var ju inte idag...
26116451_1926536264055578_3516517487267363190_o.jpg
Köpte även en dator som orkar med att driva den. :hihi

Min sambo gillar den helt klart inte däremot. Tydligen. :va
 
Nyheter
BMW F 450 RR 2027
BMW F 450 RR 2027

A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...

Ducati Panigale V4 2027
Ducati Panigale V4 2027

Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...

Aprilia skriver historia
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...

Nytt i MotoGP till 2027
Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...

Fyra nya Triumph-modeller
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...

Seriösa mc-kläder till bra pris
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...

Márquez obeveklig i Misano
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...

Back
Top