Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

OK-OK!Herr DR_C
Vad händer, det är snart vår och det var länge sedan vi hörde något från dig! I WANT (NEED) MORE![]()

Just nu är det presspassning med ca 0,05-0,06mm på en diameter om 20mm, samt insmort med bussningssäkring innan jag pressade ihop det. Skulle vilja säkra detta mekaniskt också, men jag tänkte vänta med det tills jag sett resultatet på vibrationerna. Har du några erfarenheter att bidra med?Sitter Wolframbiten bara fast med Krymp, eller är det mekaniskt ingrepp också?
Vilken passning?
Just nu är det presspassning med ca 0,05
Tyvärr ingen erfarenhet. Bara konskapstörstande...
Planerar en Big Bore RD/RZ Banshee 350 -500 motor.
Även vevaxlar som är avsedda för tyngre kolvar är inte balanserade efter det. Då dök tankarna upp på Wolfram.
Nu är moppen ihop och redo för provstart. Det är knappt jag törs...![]()
Skickat från min SM-G935F via Tapatalk

Haha! Jo, gjutjärn får det bli!HOHO, den där gör du i kolfiber, hojen början bli fet me allt extra allt, men när jag tänker efter gör det i fet plåt istället.![]()

Halloj!
Jag använder ju de gamla Brembo-oken fortfarande, så de beläggen hamnar väl utanför dessa skivorna?
Det jag möjligen kan använda är centrum och nitar, så får jag köpa nya skivor av Acke...
Men alltså, jag har ju skam i kroppen...
Ja, beläggen MÅSTE ligga innanför kanten på skivan. Tyvärr har jag gjort den erfarenheten OCKSÅ...Mjo, det skamliga budet kanske blir i underkant om inte skivorna går att köra med. Det är som du säger att Brembo-beläggen går lite utanför, dessutom inåt till tror jag, så det funkar nog inte alls. Det skulle också kunna innebära att centrumen är för stora för att sätta nya skivor på (till dina ok). Jag ska mäta lite av eget intresse för att se hur mycket som egentligen skiljer.
Kommer du köra cupen i år?
|
|
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen
Screenshot De flesta nav... |
|
|
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”
CTEK NXT 5 Nu börjar sol... |
|
|
Vi provkör nya H-D-modeller
Allt om MC åkte till Malaga... |
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |
|
|
Galfer skärper greppet om racing
Pressrelease från Galfer: ... |
|
Vi provkör Indian Chief Vintage
Screenshot I kommande nu... |
|
|
|
Ducati DesertX 2026
Ducati DesertX 2026 – ännu ... |
|
|
KTM firar 100 år av 6DAYS
KTM firar 100 år av 6DAYS® ... |
|
|
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj
BBM Hiro – ett helt nyutvec... |
|
|
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design
Efter flera decennier tills... |